ENERGIA DLA REGIONU

0
1761

 

Jakie są korzyści z budowy linii najwyższych napięć? Jaką rolę w codziennym życiu pełni energia elektryczna? Zapytano o to uczniów gimnazjów z gmin, w których realizowane są inwestycje łączące Elektrownię Turów z Zagłębiem Miedziowym oraz Wrocławiem. Swoje przemyślenia mają uwiecznić w krótkich filmach pt. „Energia dla Dolnego Śląska!”.

Konkurs organizowany jest przez współpracujących ze sobą wykonawców linii elektroenergetycznych 400 kV Mikułowa – Czarna oraz Czarna – Pasikurowice. Uczniowie mają za zadanie stworzyć zespoły i przygotować 3-minutowe filmy pt. „Energia dla Dolnego Śląska!”. Pokażą, jakie znaczenie ma dla nich energia elektryczna, czym jest „bezpieczeństwo energetyczne” i jakie możliwości dają nowe linie przesyłowe. Do konkursu zaproszeni zostali gimnazjaliści z siedemnastu gmin, w których realizowane są inwestycje.

Liczy się pomysł

Jury konkursowe stawia przede wszystkim na scenariusz, pomysłowość i kreatywność uczestników, chociaż oczywiście sposób realizacji też będzie podlegał ocenie. Filmy mogą być przygotowane w dowolnej technice. „Jesteśmy bardzo ciekawi efektów prac i tego, jakie pomysły na zilustrowanie hasła będą mieli uczniowie – mówi Krzysztof Miłosz – Kierujący Zadaniem z firmy IDS ENERGETYKA. „Połączone ze sobą linie będą miały około 150 km i zastąpią istniejące, mocno wyeksploatowane, ponad półwieczne połączenie. Chcemy, żeby młodzież wiedziała, jak ważne jest to dla regionu” – dodaje Jerzy Dziepak, Kierujący Zadaniem z firmy ELTEL Networks Energetyka.

Uczniowie będą mieli około czterech tygodni na przygotowanie prac. Konkurs trwa do 2 czerwca, przy czym szkoły powinny zgłosić swój udział do 5 maja. Warto – po trzy zwycięskie zespoły w ramach obu inwestycji wygrają sprzęt elektroniczny dla swoich szkół. Zdobywcy pierwszych miejsc mogą dodatkowo liczyć na nagrody indywidualne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12 czerwca.

Cel – bezpieczeństwo energetyczne regionu

Za budowę linii 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice odpowiadają firmy: IDS ENERGETYKA, ENPROM HVL, ELTEL Networks Energetyka oraz Elfeko. Są to inwestycje celu publicznego, wykonywane na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych – strategicznej spółki Skarbu Państwa, Operatora Systemu Przesyłowego w Polsce. Zadaniem wykonawców jest kompleksowe przygotowanie inwestycji. Firmy będą nie tylko budować. Ich przedstawiciele muszą przedtem uzgodnić wszelkie kwestie formalno-prawne i środowiskowe, które umożliwią uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nowe linie mają za zadanie zagwarantować mieszkańcom województwa dolnośląskiego stabilne i nieprzerwane dostawy energii elektrycznej. Dziś zasilanie regionu zależy w ogromnym stopniu od starej infrastruktury powstałej na początku lat 60. ubiegłego wieku. Istniejąca linia 400 kV była pierwszą tego rodzaju w Polsce. Jej żywotność dobiega końca. Awaria mogłaby stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego.

Realizacja…

…tego typu przedsięwzięć infrastrukturalnych jest złożonym, długotrwałym, trudnym społecznie procesem. Inwestycje są podzielone na etapy i tym samym rozłożone na kilka lat. Pierwsze prace rozpoczęły się z końcem 2015 roku, a zakończenie budowy planowane jest na 2020 rok.

– Przez cały ten czas chcemy współpracować z mieszkańcami gmin, przez które będą przebiegać linie. Poprzez akcję edukacyjną chcielibyśmy również zaangażować się w życie szkół i społeczności lokalnej. – podkreślają przedstawiciele wykonawców.

Informacje o konkursie wraz z jego regulaminem znajdują się na stronach internetowych: www.liniamikulowaczarna.pl/konkurs oraz www.liniaczarnapasikurowice.pl/konkurs.

Ilustracja – http://liniaczarnapasikurowice.pl

(bp)

Udostępnij
Poprzedni artykułNIE WYROK
Następny artykułPOLKOWICZANIE MISTRZAMI POLSKI

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię