Brawo Żabice i Moskorzyn!

0
157

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz trzynasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Do konkursu zgłosiły się sołectwa z aż dziesięciu gmin. Wśród laureatów Moskorzyn z gminy Polkowice oraz Żabice z gminy Chocianów!

Celem rywalizacji jest propagowanie działań mieszkańców oraz zachęcanie ich do pracy na rzecz swoich miejscowości. Konkurs od wielu lat wyłania spośród różnorodnych wsi te najbardziej twórcze i najpiękniejsze.

-Jak co roku rywalizacja była bardzo zacięta, a uczestnicy dobrze przygotowani. Tym bardziej gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu i zachęcam do aktywności w kolejnych latach. Dzięki takim inicjatywom jak ta pokazujemy, że warto być aktywnym i warto pokazywać własne osiągnięcia – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Zapraszam serdecznie na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 6 listopada u tegorocznego laureata w kategorii najpiękniejsza wieś czyli w Sulistrowicach gm. Sobótka.

Do udziału w pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, zaproszeni zostali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Zgłoszenia chętnych sołectw do tegorocznego konkursu trwały od II połowy czerwca do 16 lipca. Ostatecznie do konkursu zostały zgłoszone sołectwa z między innymi gmin Polkowice, Chocianów, Lubin. Wśród laureatów w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” na drugim miejscu znalazły się Żabice w gminie Chocianów za przedsięwzięcie „Żabice – Wioska z Rechotem”. Projekt ma na celu wprowadzenie ścieżki edukacyjnej w miejscowości Żabice z działaniami poprzedzającymi zmianę wizerunku wsi.

Natomiast trzecie miejsce zajął Moskorzyn w gminie Polkowice za przedsięwzięcie Utworzenie wioski tematycznej pn. „Moskorzyn – wioska młynów i chleba”. Moskorzyn działa pod szyldem „Wioska młynów i chleba” – jest to przedsięwzięcie, w którym powstało i wciąż powstaje wiele inicjatyw. W Moskorzynie organizowane są warsztaty tematyczne związane m.in. z wypiekiem chleba.

(umwd)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię