Archeolodzy, skarby, Legnickie Pole…

0
463

Archeologów z Muzeum Miedzi w Legnicy po raz kolejny docenił Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ich wniosek o fundusze na zbadanie niezwykłego skarbu odkrytego dwa lata temu w Czarnkowie pod Legnickim Polem został pozytywnie rozpatrzony.

Ponad 70 tysięcy złotych trafi zatem na przeprowadzenie szczegółowych analiz i wykonanie dokumentacji cennych wczesnośredniowiecznych zabytków. Chodzi o unikatowy zbiór arabskich i zachodnioeuropejskich monet oraz siekane srebro, czyli kawałki tego metalu, odcinane od monet i wydawane jako reszta. Informacja o odkryciu obiegła Polskę dwa lata temu, kiedy opowiadały o tym lokalne i ogólnopolskie media.

Przed pracownikami Działu Archeologii, Tomaszem Stolarczykiem i Przemysławem Paruzelem, zatem sporo pracy. Jej efekty poznamy w 2022 r. kiedy opracowane zostaną dwie publikacje. Jedną z nich będzie naukowy katalog opisujący odnalezione zabytki. Drugą popularnonaukowa książka omawiająca niezwykłe odkrycie, jego historię i region, ale także film.

Badania poszukiwawcze, podczas których odkryto skarb, realizowało Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. Od początku kieruje nimi archeolog Muzeum Miedzi Przemysław Paruzel. Partnerami projektu są Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Gminy Legnickie Pole.

Niedawno legniccy archeolodzy zakończyli badania związane z innym niezwykle ważnym odkryciem, na które także pozyskano dotację. Mowa o zabytkach z epoki brązu i żelaza pochodzących z cmentarzyska w podchojnowskich Czernikowicach, które odkopano w latach 70. w ramach prac wykopaliskowych. Teraz zostały one gruntownie przebadane i opisane. Część unikatowego znaleziska można obejrzeć w legnickim muzeum.

Na zdjęciu: Archeolodzy Muzeum Miedzi Przemysław Paruzel i Tomasz Stolarczyk.

(MM)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię