Zombie…

0
589
Wzrok skierowany w ekran przez większość dnia. Lub też o sekundę za długo. To prosty przepis na utratę życia. Dosłownie, jeśli osoba wpatrzona w smartfona wejdzie na jezdnię na czerwonym świetle, którego nie zauważyła, ale… też w przenośni, kiedy zamiast korzystać z życia, spędza się je w wirtualnym świecie, zapominając o tym rzeczywistym. O tym jak patrzenie w ekran może być niebezpieczne dla użytkowników dróg opowiada wystawa, którą można zobaczyć w holu wejścia głównego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 
Profilaktyka i ostrzeganie o możliwych konsekwencjach nieodpowiedniego zachowania to jeden z filarów działania Policji. Dlatego też funkcjonariusze angażują się w różnego rodzaju akcje, które mają sprawić, aby do niebezpiecznych zdarzeń dochodziło jak najrzadziej. O tym, żeby było bezpieczniej pomyśleli też uczniowie z jeleniogórskich szkół, którzy stworzyli prace w ramach akcji „Nie bądź SmartZombie”, która ma zapobiegać groźnym sytuacjom na drodze, za które odpowiedzialne są osoby zapatrzone w ekrany smartfonów.Wystawa pokonkursowych prac została kilka dni temu zorganizowana w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dzieła młodych jeleniogórzan, które zostały przeniesione na specjalne szklane tafle, mogą oglądać nie tylko funkcjonariusze, ale też wszyscy goście, którzy odwiedzają siedzibę dolnośląskich mundurowych. Grafiki umieszczone w specjalnych stojakach ostrzegają o patrzeniu w ekran, kiedy jesteśmy użytkownikami dróg. Wystarczy chwila nieuwagi, aby w nieodpowiednim miejscu i czasie wejść na jezdnię. A to już może skończyć się tragedią…

Mariusz Synówka, inicjator akcji i wystawy podkreśla, że „Chodziło nam o uwrażliwienie na tę problematykę. Jeżeli młodzi ludzie sami się czymś zajmują, sami coś kreują, potem całkowicie inaczej utożsamiają się z danym problemem. Stają się edukatorami we własnych środowiskach”. A to właśnie młode osoby, uczniowie jeleniogórskich szkół, odpowiadają za warstwę wizualną wystawy. To ich prace mają dać innym do myślenia i przestrzegają, jak niebezpieczne jest ciągłe kierowanie wzroku w wyświetlacz telefonu.

Dzieła wystawione były wcześniej we wrocławskim Aquaparku, gdzie cieszyły się dużą popularnością. W gmachu komendy również wzbudzają zainteresowanie funkcjonariuszy oraz gości, których niemałą część stanowi młodzież, odwiedzająca dolnośląskich policjantów w ramach różnego rodzaju działań profilaktycznych.

Dziękujemy inicjatorom akcji oraz autorom prac za współpracę w dziedzinie propagowania zasad, dzięki którym na drogach, i nie tylko, będzie bezpieczniej.

mł. asp. Krzysztof Marcjan

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię