Znalazłeś lub otrzymałeś ofertę szybkiego zysku? Uważaj – to może być oszustwo!

0
573

Do mieszkanki Głogowa zatelefonował mężczyzna podający się za analityka finansowego i zaproponował inwestycję pieniędzy na giełdzie międzynarodowej – kobieta straciła 96 tysięcy złotych. W Lubaniu natomiast z 55-latkiem skontaktował się fałszywy pracownik banku. Pod pretekstem ostrzeżenia przed próbą zaciągnięcia kredytu polecił zainstalowanie specjalnej aplikacji i… to był błąd w konsekwencji którego mieszkaniec Lubania stracił ponad 100 tysięcy złotych. CHROŃMY SWOJE PIENIĄDZE, WERYFIKUJMY ROZMÓWCÓW, NIE DAJMY SIĘ OKRAŚĆ!

Do mieszkanki Głogowa zatelefonował mężczyzna podający się za maklera giełdowego z intratną propozycją. Oferta dotyczyła inwestycji pewnej kwoty pieniędzy, a następnie o wiele większego zysku. Wierząc w zapewnienia nieznajomego, kobieta postępowała zgodnie z instrukcją. Otrzymała na adres poczty elektronicznej link do specjalnej aplikacji, którą zainstalowała. Zakładając profil na wskazanej platformie przekazała do dyspozycji rozmówcy wszystkie dane, o które prosił. Mając pełny zasób informacji dostępowych do konta 55-latki fałszywy makler bardzo szybko je opróżnił. Mieszkanka Głogowa straciła w ten sposób 96 tysięcy złotych.

Natomiast do mieszkańca Lubania zatelefonował fałszywy pracownik banku, w którym mężczyzna posiada rachunek. Od początku rozmowy budował odpowiednie napięcie, by szybko zmanipulować rozmówcę. Ostrzegł 55-lata, że na jego dane ktoś próbuje zaciągnąć kredyt gotówkowy, poinstruował, że proces ten można zatrzymać, ale… zainstalować należy aplikację i zweryfikować hasła dostępowe do konta bankowego. Była to całkowicie wymyślona legenda! Jednak w konsekwencji tej telefonicznej manipulacji mieszkaniec Lubania stracił ponad 100 tysięcy złotych.

Bądźmy ostrożni! Nie dajmy się nabrać na oferty szybkiego wzbogacenia się! Nie instalujmy nieznanych aplikacji i nie klikajmy w przesłane linki!

Podobnych zgłoszeń dolnośląscy policjanci otrzymują wiele. Niejednokrotnie pokrzywdzeni tracą oszczędności swojego życia. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie nie tylko w stosunku do poznanych w sieci osób, ale także do wszelkiego rodzaju inwestycji i zakupów. Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • Kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.
  • Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych. Przed udostępnianiem takich danych przestrzegają także wszystkie instytucje bankowe.
  • Jeśli rzekomy konsultant proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nigdy nie prosi o zainstalowanie oprogramowania do zdalnego pulpitu.
  • Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania jakichkolwiek operacji finansowych oraz podczas instalacji nieznanego oprogramowania!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię