Zasiłek dla domowników

0
789

Także domownicy mogą dostać zasiłek, gdy zostaną objęci kwarantanną. Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje obecnie także współmieszkańców. Wszyscy ubezpieczeni, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych pod warunkiem, że mają ubezpieczenie chorobowe.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. 

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko tą osobę, która wróciła z zagranicy. Teraz muszą w niej zostać także osoby, które mieszkają wspólnie z osobą, która wróciła z zagranicy – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Osoba, która przekroczy granice musi podać dane domowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy z automatu zostają także objęci kwarantanną – wyjaśnia. 

Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Jest to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny. 

Trzeba mieć świadomość tego, że prawo do zasiłku podczas kwarantanny mają tylko osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy dostaną pieniądze, jeśli opłacają składki chorobowe, które w ich przypadku są dobrowolne – zastrzega rzeczniczka.

Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić. 

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUSZUS przypomina, że osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które w czasie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych świadczą pracę zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach telemedycyny albo, które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówki i świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem. Zmiana przepisów, która weszła w życie 1 kwietnia 2020 roku, zezwala tym osobom na pracę zdalną we wskazanym zakresie bez utraty prawa do świadczeń chorobowych albo na pracę poza normalnymi godzinami pracy bez utraty prawa do zasiłku opiekuńczego. 

(ikzus)

Udostępnij
Poprzedni artykułPomoc finansowa dla szpitali
Następny artykułBezpieczne zakupy

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię