ŚWIĘTO FLAGI

0
1013

Dzień naszej biało- czerwonej, to znaczące święto dla każdego Polaka. Wprowadzone ono zostało na mocy specjalnej ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Przypada ono na dzień 2 maja i jest ono fetowane jako wyjątkowe.

Tego też dnia, obchodzony jest Dzień Polonii, czyli inaczej mówiąc naszych rodaków osiadłych za granicami kraju.

Skąd się wzięło to święto

W dniu 15 października 2003 roku, do do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustanawiający Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej to święto, na dzień 2 maja. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy. Ponieważ chodzi o uhonorowanie dnia, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach naszej historii.

Celebrowanie dnia Drugiego Maja

Okna naszych domów tego szczególnego dnia, udekorowane są w biało-czerwone flagi. Zwyczaj ten, spopularyzował nasz niezapomniany prezydent Lech Kaczyński. W tym dniu, organizowane są liczne wieczorki literacko- historyczne, spacery kulturowe, na których przypomina się o bohaterstwie naszego kraju. W Klubie Aldona w Bieszczadach, organizowane są cyklicznie spotkania literackie, na których szeregiem wierszy, podnosi się wartość naszej Ojczyzny.

 

…Komu droższa, jesteś ponad wszystko

dla kogo bije twe stułane serce

ty jesteś w nas, jesteś z nami blisko

choć pamiętamy, jak byłaś w poniewierce…

 

Warto pamiętać

Dnia 2 maja w 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę Trzeciej Rzeszy, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.

I w tym roku, nie zapomnijmy zatknąć biało- czerwonej, na znak naszego narodowego jestestwa

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Fot. (emw)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię