Polonia Gospodarcza

0
505

Za nami 7. EDYCJA KONGRESU 590.  Jedną z ciekawszych prelekcji na Kongresie było wystąpienie inż. Piotra Winiarskiego.

Jak zainicjować współpracę między polskimi zainteresowanymi eksportem małymi i średnimi przedsiębiorstwami a Polonią Gospodarczą Trójmorza i Świata? Czy powinno to być zadanie dla agend rządowych? Czy powstanie Ministerstwa ds. Polonii i Polaków za Granica, ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej wpłynie stymulująco na PKB?
 

Poniżej kilka podstawowych wątków, które przedstawił inż. Piotr Winiarski, prezes stowarzyszenia firm polskich i polonijnych w Wiedniu Poland Business Center World, przedsiębiorca z Berlina:
Żyjemy w bardzo ważnych czasach, które prawdopodobnie przesuną Polskę w całkiem inne położenie geopolityczne, strategiczne i gospodarcze. Jeśli hasłem naszego Kongresu 590 jest „Łączmy się” to połączmy Polonię Gospodarczą z Polską dla sukcesu naszego kraju. Obecnie powinniśmy zmodyfikować podejście i szybko zmienić relacje między Polonią Gospodarczą a Polską. Zwracam się do małych i średnich przedsiębiorstw z Polski, MŚP z Polonii oraz do koncernów Polskich, jak i może najważniejsze – do decydentów: polskich polityków, którzy powinni przesunąć relacje Polska-Polonia Gospodarcza na inną orbitę.
Emigracja zawsze odbywała się z powodów ekonomicznych, politycznych czy narodowościowych. Ale część Polonii nie możemy nazywać Polonią.
To są Polacy, którzy wskutek przesunięcia granic zostali poza Polską.
Dlatego sformułowanie Polonia i Polacy za granicą, obejmuje w tym momencie faktycznie wszystkich Polaków mieszkających poza granicami Polski.
Czy Polonia Gospodarcza mo może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw regionu Trójmorza? Tak!
Taką rolę naprawdę może Polonia odegrać. Jak zaangażować Polonię Trójmorza i poza jego granicami?
Przytoczę przykład ze Stanów Zjednoczonych. Największymi diasporami w tym kraju są diaspory: chińska, hinduska, izraelska i polska. Co zrobili Chińczycy? Potrafili przenieść bardzo dużą ilość produkcji do Chin. To był oczywiście proces. Trwał nie rok, dwa i na pewno odbywał się przy współudziale państwa chińskiego.

Diaspora hinduska…

…doprowadziła do niespotykanego transeru technologii ze Stanów Zjednoczonych do Indii. Dzisiaj Indie potrafią budować satelity, mają broń atomową. To też było możliwe dzięki obecności diaspory gospodarczej związanej z technologią.
Izrael miał podobną sytuację. W Stanach Zjednoczonych wiele osób z izraela rozwijało swoje prywatne oddziały badań i rozwoju technologii, własne, bardzo dobrze prowadzone start upy. W pewnym momencie państwo Izrael stworzyło takie warunkipodatkowe i inne mechanizmy, że Izraelczykom po prostu opłacało się przenieść swoje zakłady do Izraela.
Doskonały przykład jak państwo może być animatorem pewnych działań. Izrael jest obecnie największym ośrodkiem powstawania startupów oraz różnych ciekawych badań, co zresztą jest znakomicie wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle zbrojeniowym. Stamtąd przechodzą te wyniki do różnych branż cywilnych.
Jesli chodzi o Polonię w Stanach Zjednoczonych, bardzo ważne jest, żeby państwo polskie (rząd) mogło być animatorem integracji Polonii Gospodarczej. Trzeba dokonać podobnych transferów czy to wiedzy, czy technologii, do Polski.

Z różnych powodów…

…środowisko gospodarcze w Stanach Zjednoczonych nie jest wystarczająco dobrze zorganizowane. To można zmienić. W tej sytuacji w jakiej jest Polska, potrzebna jest interwencja Państwa dla wsparcia procesów integrujących. Rozwiązaniem jest stworzenie instytutu, think tanku, który by się zajmował między innymi Polonią Gospodarczą. To setki, dziesiątki osób, które mają na tyle ważną wiedzę, że warto ich zaprosić do współpracy z instytutem. Myślę, że powinna być w sferze legislacji uruchomiona procedura używania pojęcia Polonii Gospodarczej. Sądzę, że idealnym rozwiązaniem byłoby powstanie ministerstwa do spraw Polonii i Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej.
Następnym punktem do rozważenia jest polityka informacyjna. Przekaz informacyjny o Polsce dla Polonii gospodarczej i w ogóle dla Polonii, powinien być przygotowany przez profesjonalne agencje i instytucje jaką jest Polska Agencja Prasowa.
Kolejnym tematem jest rola Polonii Gospodarczej, jako wsparcie eksportu.
Możemy być partnerem dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw choćby z powodu wspólnego języka. To też są procesy gdzie potrzeba animatora. Bez pomocy państwa, przynajmniej w początkowym okresie, takie procesy nie nastąpią szybko.

Podsumowując. należy jak najszybciej utworzyć instytut ds. Polonii i Polaków za granicą ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej, Zdefiniować pojęcie Polonii Gospodarczej i usystematyzować użycie tego sformułowania w legislacji, dokumentach i inicjatywach ustawodawczych. Utworzyć ministerstwo ds. Polonii i Polaków za granicą, które w pierwszym etapie szczególnie pokłoniłoby się nad Polonią Gospodarczą Trójmorza i sposobami implementacji sprawdzonych rozwiązań stymulacji relacji gospodarczych diaspor i ich zaangażowanie w projekt Trójmorza. Usprawnić i sprofesjonalizować politykę  informacyjną.

(na podst. materiałów kongres590, fot. kongres590)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię