Palenie jest już niemodne

0
1173

Palenie wyszło z mody. Jeszcze dekadę czy dwie temu papieros był nieodłącznym atrybutem gwiazd i planów filmowych. Zdawało się, że ludzie dostrzegają coś eleganckiego w zaciąganiu się papierosowym dymem.

Być może to rosnąca świadomość tego, jak bardzo palenie jest niezdrowe, sprawiła, że ludzie zaczęli odchodzić od nałogu. Wiele osób, które regularnie sięgały po papierosa, tak naprawdę nie lubiło smaku tytoniu. Wtedy najczęściej kończyło się na zakupie papierosów mentolowych.

Taka praktyka musiała się skończyć 20 maja 2020 roku, kiedy zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej, sprzedaż papierosów mentolowych została zakazana. Nawet osoby, które tuż przed wejściem w życie ustawy, zrobiły sobie wielkie zapasy paczek smakujących miętą papierosów – już najpewniej nie mają do nich dostępu.

Alternatywą dla tych, którzy najmocniej tęsknią za smakiem mentolowego tytoniu, są jego podgrzewacze lub e-papierosy. W krajach europejskich, takich jak Czechy czy Wielka Brytania, rosnącą popularnością cieszy się pogrzewacz do tytoniu typu IQOS.

Co zyskam, jeżeli zrezygnuję z papierosów

Tradycyjne papierosy to prosta droga do zrujnowania sobie zdrowia. W świecie idealnym nie należy zaczynać palić czegokolwiek, ale kiedy palacz nie radzi sobie z nałogiem, nawet specjaliści zauważają, że alternatywy o mniejszej przyswajalności substancji szkodliwych są jakimś wyjściem i pierwszym krokiem w kierunku całkowitego rzucenia palenia. Warto z całą mocą podkreślić, że podgrzewacz tytoniu nie jest e-papierosem.

„Nie można stawiać znaku równości między e-papierosami a nowatorskimi wyrobami tytoniowymi (NWT). To są zupełnie dwa różne produkty” – tymi słowami Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny otworzył debatę onkologiczną pt. „Papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu, jako szansa na wyjście z nałogu”. Już samo ich zróżnicowanie daje nam znak, że nie są one tym samym.

Szczęśliwie moda, która zapanowała w XXI wieku ma ogromny związek ze zdrowiem i promowaniem dobrego stylu życia. Popularność zdobywają trenerzy personalni, sportowcy i osoby zajmujące się dietetyką. Ludzie dążą do zdrowia, a pełne witalności ciało jest wyznacznikiem osobistego sukcesu. Nie ma w tym wszystkim miejsca na używki.

Młodzi ludzie starają się dbać o siebie, by nawet starość nie była dla nich uciążliwa. Wszystkie rzeczy, które mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu są uważane (zgodnie z prawdą) za złe i niebezpieczne. Ponad dekadę temu na wybiegach królowały chude, narkotycznie wyniszczone modelki. Teraz ciała kobiet mają promieniować nie tylko urodą, ale również zdrowiem, a wysportowana, jędrna sylwetka to podstawa. Papierosy, które mogą szybko wywołać zadyszkę u nałogowych palaczy, nie są czymś pożądanym. Wejście w życie ustawy zakazującej sprzedaży papierosów mentolowych zdecydowanie również przyczynia się do ograniczenia sięgania po papierosy, co było celem decydentów z Unii Europejskiej. Te zmiany mają miejsce na naszych oczach.

Podsumowując, o ile dawniej aktor trzymający papierosa w ręku był symbolem seksapilu, teraz jest co najwyżej symbolem obciachu. W hitach kinowych, telewizji i internecie szczęśliwie już nie promuje się palenia. Wygląda na to, że świat po wielu latach zgubnej mody na niezdrowe rzeczy, w końcu obrał właściwy kurs ku witalności.

(pr)

Udostępnij
Poprzedni artykułFuga
Następny artykułBon turystyczny – gratką dla oszustów

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię