Nie pozostawiaj roweru bez nadzoru

0
214

Pogoda sprzyja miłośnikom rowerowego szaleństwa i aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu. Warto poznać kilka metod skutecznego zabezpieczenia jednośladów, aby nie narazić się na utratę roweru. Policyjny program „Twój rower – Twoja własność” to tylko jeden z nich. Katalogujmy również wartościowe przedmioty, wtedy znacznie łatwiej je odnaleźć…

 

Coraz więcej z nas decyduje się dojeżdżać do pracy na rowerze. Jest to nie tylko zdrowe, ale też bardzo przyjemne. Co zrobić, aby korzystanie z roweru nie kosztowało nas nerwów związanych z jego utratą? Przede wszystkim nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru. Jeśli jesteśmy na rowerowej wycieczce i potrzebujemy wejść do sklepu, niech jedna osoba pozostanie przy rowerach, a druga zrobi zakupy. Gdybyśmy musieli zostawić nasz jednoślad w miejscu publicznym na dłużej, skorzystajmy z atestowanego zapięcia rowerowego. Zabezpieczenia kosztujące kilkanaście złotych, nie są zbyt dużym wyzwaniem dla długich nożyc przeznaczonych do cięcia metalu i pękają po kilku sekundach. Powinniśmy posługiwać się sprzętem atestowanym, najlepiej wykonanym z wysokiej klasy metalu. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam odpowiednie zabezpieczenie.

Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Zdarza się, że mieszkańcy, szczególnie dużych blokowisk, sami wpuszczają obcych pod pretekstem pozostawienia ulotek. Takie rowery są ponadto przeszkodą w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji są dużym utrudnieniem, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być więc uprzątnięte i to jest w naszym najlepszym interesie.

Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Program „Twój rower – Twoja własność” polega na znakowaniu rowerów i sporządzaniu ich opisu, spisywaniu numeru ramy, typu, koloru, innych cech szczególnych – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować na każdym komisariacie.

Warto zadbać o pozostałe wartościowe przedmioty, będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów w przypadku kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak

 

Udostępnij
Poprzedni artykułZe zwierzakiem do samolotu
Następny artykułDobro

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię