Naucz się szacunku do wszystkiego

0
570

Dzisiejszy świat stara Ci się narzucić TOLERANCJĘ do wszystkiego, co jest odmienne i nie zawsze jest dobre dla Twoich przekonań. To pojęcie pochodzi z łaciny i oznacza – znosić, ścierpieć, wytrzymywać itp.

Boimy się tego, że ktoś nas posądzi o brak tolerancji, że zaraz określi się nas jako rasistę, ksenofoba, antysemitę, islamofoba, homofoba itd. Wszyscy mamy jakieś myśli, które przez to dusimy w sobie (ach ta poprawność polityczna). To co z nas potem wychodzi, to kłamstwo, niezgodne z naszymi przekonaniami.

To wszystko…

…rodzi ogromne frustracje, napięcia psychiczne i prawdziwą nienawiść do obiektu naszych myśli (to mogą być mniejszości etniczne, religijne, seksualne, społeczne, intelektualne itp.) TO wszystko niczemu dobremu nie służy, to tylko prowokuje do ogromnych sytuacji konfliktowych i stresu. Dawniej człowiek po prostu kierował się zdrowymi wartościami, słuchał serca, a nie telewizji, Internetu i ludzi, którzy manipulują nami dla swoich korzyści.

SZACUNEK…

…to wspaniała sprawa. Pozwala zachować swoje poglądy, nie boi się mówić prawdy. Bo szacunek dla innych poglądów, innych ludzi – to umiejętność zobaczenia czegoś dobrego w drugiej stronie. To jest radość, że jest coś odmiennego, co ubarwia nasze szare życie. Szacunek to umiejętność postawienia się w obronie tego, co uznajemy za odmienne od naszych poglądów. To jest szacunek. Kto potrafi w sobie wyrobić szacunek do wszystkiego, jest człowiekiem wielkiego formatu, bo nie boi się być sobą i broni tego samego u innych. Zacznij ćwiczyć szacunek w sobie, zacznij od swoich wrogów, wybacz im. Spróbuj postawić się w ich sytuacji, a poczujesz ,co oni czują. Nie bój się zdobywać WIEDZY, bo wiedza to szacunek (jak masz wiedzę, to więcej rozumiesz i masz spokój myśli), a brak wiedzy zastępuje tolerancja (stres i obłuda własnych myśli oraz strach mówienia tego, co czujesz, to ukryta nietolerancja). Jezus (Budda, Konfucjusz, Zaratustra i wielu innych też) nauczali o prawdziwym szacunku. On nie był tolerancyjny (przykład jak potraktował złe zachowanie kupców w świątyni). On był miłością i drogą szacunku dla wszystkich, mówił wprost, co było złe, nie potępiał grzeszników, odkrywał ich ukryte dobro.

Dziś…

…na świecie królują: mamona, nadmierny hedonizm i przemoc wszelkiej maści (hejt, gwałty, morderstwa, złodziejstwo, oszustwa itd.) Człowiek, manipuluje człowiekiem, zwodzi, byle tylko osiągnąć swój egoistyczny cel (w myśl zasady, po trupach do celu). Tak działają płytkie i demoniczne dusze. To straszne, że tak się dzieje. Ludzkość zapomniała o męstwie, cnocie i honorze. Nasi dziadowie się tym kiedyś kierowali i prowadzili harmonijne i spokojne życie. Tak samo i Ty, dzisiaj stań się przyzwoitym człowiekiem, kieruj się zasadami moralnymi, nie zabieraj innym, ciesz się jak Twój brat osiąga sukces (a w biedzie pomagaj).

Traktuj ludzi…

…z szacunkiem, nie walcz z ich poglądami, nie rób przykrości człowiekowi (Jezus uczył, nie rób drugiemu, co tobie niemiłe). Idź w swojej drodze jako człowiek prawy, wierny swoim przekonaniom i dumny z tego, że jesteś silny, że jesteś oryginalny. Właściwi ludzie za twoją niezłomną postawę będą Cię kochać i podziwiać. A tych, co cię hejtują, olej i ciesz się, bo są po to, aby Cię czegoś nauczyć. Twoja droga, to droga człowieka przyzwoitego, pełnego szacunku do wszystkiego, któremu zawsze będzie pomagał cały wszechświat. Prawe serce to jest to czego dziś możemy dać światu.

Tomasz Kuncik

Trener Rozwoju i Biznesu

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię