Kierunek uczciwa konkurencja

0
315

Agnieszka Ścigaj jest „jedynką” z listy KUKIZ 15 w okręgu dolnośląsko-opolskim w wyborach do europarlamentu. Czy zdobędzie zaufanie wyborców z naszego regionu?

Według kandydatki: „Efektywne wykorzystanie środków unijnych, to nie tylko „wykonanie inwestycji w 100%” – zgodnie z projektem. To także zrealizowanie ich z udziałem naszych przedsiębiorców. Z miliardów euro jakie otrzymaliśmy na inwestycje, 3/4 środków faktycznie wróciło do innych krajow UE w postaci zleceń dla ich rodzimych firm… Niestety podczas faktycznej fazy wykonywania inwestycji unijnych, sporo polskich przedsiębiorców zostało wykończonych przez tzw. „firmy teczkowe” – podmioty, które wygrały przetargi, wzięły polskich podwykonawców, a potem im zwyczajnie nie zapłaciły. Do dziś kilkaset polskich firm budowlanych nie otrzymało zapłaty za swoją pracę i latami dochodzą swoich roszczeń w sądach. Trzeba i można to zmienić! Jak? To proste. Możemy np. wprowadzić takie zapisy do Prawa Zamówień Publicznych, które premiowałyby w przetargach firmy, które w Polsce mają co najmniej 40% zasobów. Te rozwiązania funkcjonują w krajach zachodniej Europy. Przy inwestycjach finansowanych ze środków unijnych, powinny pracować firmy z polskim kapitałem. Nie dlatego by ograniczać konkurencję, ale po to, by w przyszłości mogły one konkurować na rynkach europejskich. O tym i o innych ważnych dla polskich przedsiębiorców rozwiązaniach, mówiłam w Łodzi na kongresie stowarzyszenia „Niepokonani2012″. A rozmawiałam o tym z przedsiębiorcami, którzy doświadczyli wielu zaniedbań w tej materii… i są ich ofiarami.”

– W przypadku zdobycia zaufania wyborców, w Parlamencie Europejskim będę walczyła o jednolitą płacę minimalną dla każdego Obywatela Unii Europejskiej – mówi Agnieszka Ścigaj. – Zawarliśmy w tej sprawie sojusz z Włochami, Grekami, Chorwatami, Estończykami oraz Finami. Uczciwa konkurencja gospodarek jest możliwa tylko przy zmniejszeniu różnic w pensjach. Polska nie może być dostarczycielem taniej siły roboczej dla Europy Zachodniej – nie ma na to mojej zgody! Będę walczyła o środki unijne na innowacje, sprzęt oraz rozwój w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest to konieczne, aby mogły produkować i sprzedawać towary konkurujące jakością na rynkach europejskich. Tylko tak zagwarantujemy wzrost płac pracowników i rozwój tych przedsiębiorstw. Mamy potencjał i nie musimy być tylko eksporterem jedynie półproduktów i surowców dla Europy Zachodniej. Europa Ojczyzn to Europa równych szans!

(sz)

Fot. (arch. biuroposelskie)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię