Kampania wrześniowa

0
801

Wojna obronna 1939 roku, to innymi słowy zbrojna obrona terytorium Polski przed agresją militarną wywołaną przez wojska niemieckie i słowackie. Był to według słów historyków, pierwszy etap II wojny światowej, jaki skupił się w granicach II Rzeczpospolitej. Od dnia 3 września 1939 roku, wojna obronna stała się wojną koalicyjną, do której przystąpiła Francja i Anglia.

Kampania wrześniowa trwała od 1 września do 6 października 1939 roku, z chwilą kapitulacji Grupy Polesie pod Kockiem, dowodzonej przez generała Franciszka Kleeberga. Wówczas to, zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego we wspomnianej kampanii był marszałek Edward Rydz- Śmigły, zaś szefem sztabu generalnego generał brygady Wacław Stachiewicz. W dniu 2 września 1939 roku, prezydent mianował płk. Wacława Kostek- Biernackiego, Głównym Komisarzem Cywilnym w randze ministra, który na obszarze operacyjnym miał uprawnienia premiera.

Całkowita okupacja Polski

W wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, terytorium państwa II Rzeczpospolitej zostało całkowicie okupowane na mocy traktatu z dnia 28 września 1939 roku, które zostało wbrew prawu międzynarodowemu podzielone. W obliczu tych faktów Rząd Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, w dniu 30 września 1939 roku zaprotestował oficjalnie przeciwko pogwałceniu praw państwa i narodu polskiego i rozporządzaniu terytorium Rzeczypospolitej oświadczając, że nigdy nie uzna tego aktu przemocy i nie zaprzestanie walki o całkowite uwolnienie kraju od najeźdźców. Już w dniu 30 listopada 1939 roku, prezydent Wacław Raczkiewicz wydał dekret o nieważności aktów prawnych władz okupacyjnych, stanowiący,… że wszelkie akty prawne i zarządzenia władz, okupujących terytorium Państwa Polskiego, jeżeli wykraczają poza granice tymczasowej administracji okupowanym terytorium, są, zgodnie z postanowieniami IV Konwencji Haskiej z 1907 roku o prawach i zwyczajach wojny lądowej, nieważne i niebyłe.

Litwie i Słowacji….

ZSRR część terytorium Polski okupowanego przez Armię Czerwoną przekazał w dniu 10 października 1939 Litwie, zaś Niemcy przekazały dnia 21 listopada 1939 roku część terytorium Polski Słowacji, oczywiście wbrew prawu międzynarodowemu. Polacy walczący w podziemiu, chcieli za wszelką cenę odzyskać swoją niepodległość i polityczny byt, ale walka ta trwała aż sześć długich lat, by móc znów odetchnąć po pożodze wojennej.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Udostępnij
Poprzedni artykułKręcą w Legnicy
Następny artykułI gra muzyka

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię