FORUM WIZJA ROZWOJU

0
785

W dniach 25-26.VI.2019 r na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Oksywiu, odbyło się II FORUM WIZJA ROZWOJU.

Wątkiem przewodnim była szeroko rozumiana rola Państwa Polskiego we wspieraniu różnych sektorów gospodarki w ich wzajemnym zrównoważonym powiązaniu z silnym akcentem na problematykę społeczną. Ze względu na wybrane miejsce Forum, skupiono się w dużej mierze na sytuacji sektora stoczniowego oraz polskich portów. Dobrym przykładem jest Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju i staje się on, największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Omawiano też specustawę o portach zewnętrznych, która przyspieszy realizację inwestycji infrastrukturalnych a szczególnie budowę Portu Centralnego obejmującego ok. 1400 ha akwenu oraz 410 ha zalądowionej powierzchni z 9 terminalami oraz 19 km nabrzeży eksploatacyjnych. Wybudowane zostaną 4 obrotnice i trzy tory podejściowe a całość będzie chroniona przez 8,5 km falochronów. Łączna wartość inwestycji to około 12 mld zł w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Dodatkowo Gdańsk i Gdynia należą do jednych z największych portów przeładunkowe nad Morzem Bałtyckim. W samym I półroczu 2019 r. przeładowano tam ponad 27,3 mln ton towarów.

Rozwój Gospodarczy oraz posiadany potencjał gospodarki warunkuje wolność i niepodległość każdego kraju.  Gospodarka silnie związana z przestrzenią kraju, potrzebuje współpracy z samorządami, stąd też szereg wątków w panelach podejmujących ten temat. Ze względu na powiązanie terminu forum z 35 – leciem Solidarności Walczącej Pomorza, cały blok tematyczny koncentrował się na problematyce tzw. „SREBRNEJ GOSPODARKI”. Z ciekawości i z racji swojego wieku powoli zaczynam na własnej skórze dostrzegać znaczenie tej gospodarki, której wciąż nie potrafimy uruchomić, bardziej „udając” niż rozwiązując konkretne problemy i w większości, głównie pozwalając, by „pseudo-biznes zdrowotny i naukowy” żerował na ufności i naiwności seniorów w obawie o swoje zdrowie daje się naciągać na różnego rodzaju „innowacje”. Już dziś w strukturze Polskich miast 25% średnio stanowią seniorzy a w najbliższych latach zapowiada się dynamiczny wzrost tego udziału do 30% a perspektywie najbliższych lat może osiągnąć poziom 40%. Dziś jest to już ogromny rynek, który pod pozorem troski o seniora można go wykorzystać by oddał swoje skromne na ogół oszczędności na zaspokojenie sprytnie wmawianych potrzeb. Za chwilę, będzie to ogromny rynek i smakowity kąsek dla różnego rodzaju nie zawsze uczciwych biznesów oferujących produkty i usługi. Nasuwa się pytanie, na ile uczciwie potrafimy podejść do tego tematu i monitorować pojawiające się pułapki. Stąd też wbrew swoim głównym zainteresowaniom – bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym – postanowiłem wziąć udział w panelu nt:

PRZYSZŁOŚCI SENIORÓW na RYNKU PRACY,

Przyjmując założenie, iż niewątpliwie nie jesteśmy narodem, który marzy o przejściu na emeryturę i przywrócenie wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nie było zmuszaniem nikogo do emerytury. Spodziewano się, że wprowadzone zmiany i powrót do poprzednich ustaleń, to będzie katastrofa dla polskiego rynku pracy, że z tego rynku pracownika odejdzie pół miliona osób, które osiągnęły uprawnienia emerytalne. Tymczasem, okazało się, że największą przeszkodą nie pozwalającą kontynuować zatrudnienia, jest stan zdrowia. Według danych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – do końca 2017 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę było 414 tys. osób i z tej możliwości skorzystało ok. 80 proc. z nich. Wśród nich ok. 60 proc. stanowiły osoby nieaktywne na rynku pracy lub pobierające świadczenia przedemerytalne, zdrowotne, pomocy społecznej albo zasiłki dla bezrobotnych.   

W panelu udział wzięli: 

Moderatorka: Ewa Andziulewicz, Dyr. Powiatowego Urzędu Pracy,

— Ewa Bednarczyk, Dyr. Dep. Świadczeń Emerytalno- Rentowych ZUS,

— Grażyna Marciniak, Wiceprezes GUS,

— Elżbieta Ostrowska, Prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,

— Krystyna Wróblewska, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej,

— Piotr Szukalski, Wykładowca akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, Czł. ady ds. Polityki Senioralnej p/ Min. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Informację z ubiegłorocznego I-go FORUM WIZJA ROZWOJU w Gdyni zawiera link:

https://wolniisolidarni.pl/i-forum-wizja-rozwoju-za-nami-inicjatywa-posel-malgorzaty-zwiercan-odbyla-sie-w-gdyni/


http://www.radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/4704-gdynia-za-nami-pierwszy-dzien-forum-wizji-rozwoju
 

Krzysztof  Rządkowski

Fot. (krz)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię