Czytajmy, edukujmy się

0
753

W części edukacji ekonomicznej Gazety Piastowskiej nie zabraknie spotkań z książką.

Będą to ksiązki związane z przedsiębiorczością oraz i uporządkowaniem finansów osobistych, a następnie z inwestycjami. Zaczynamy od książki, którą wielu z Was zna, ale pewnie nie wszyscy. Pozycja w której spotkałam się z najbardziej obrazowym przekazem co to są aktywa, a co to są pasywa.
Aktywa to coś co wkłada Ci pieniądze do kieszeni, pasywa to coś co wyciaga Ci pieniądze z kieszeni.) Proste- prawda?

Tak definiuje te dwa pojęcia Robert Kiyosaki w książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec. Pozycja ta porusza temat zaniechany przez nasz system szkolnictwa: edukację finansową. Mimo iż dotyka ona głównie rynku inwestycyjnego w Stanach Zjednoczonych, zawiera pewne wartości ponadczasowe obowiązujące w każdym miejscu na świecie.
Lektura pisana przystepnym językiem i czyta się ją szybko. Autor motywuje nas by gromadzić w życiu aktywa, które będą sprawiać, że nasze zasoby finansowe będą rosły. Obrazowo pokazuje na przykładach, że jedna rzecz może byc zarówno pasywem jak i aktywem, w zależności jak z niej skorzystamy. Jeśli zakupimy drogie auto by podnieść swój prestiż, to pojazd będzie pasywem ( bo utrzymanie „fury” będzie generowac koszty) , jeśli jednak zakupimy auto, które będzie woziło zarobkowo ludzi, paczki lub będzie wynajmowane osobom trzecim, stanie się ono aktywem ponieważ podniesie nasze przychody.

Zatem R. Kiyosaki kierunkuje nasze myślenie by szukać okazji na dodatkowe pieniądze, pobudza w nas przedsiębiorczość. Mówi: „Dont work hard, work smart. Podkreśla, że najważniejsze jest zdobywanie wiedzy, ponieważ ona zmniejsza ryzyko niepowodzenia w inwestycjach finansowych. Częśto jej brak, powoduje złe lokowanie środków i utratę pieniędzy, albo w ogóle niepodejmowanie przez nas ryzyka. Książka nie jest receptą na stanie się bogatym ot tak, pozwala jednak spojrzeć inaczej na kontekst finansów osobistych, zarobków i pomnażania pieniędzy. A często zmiana kontekstu postrzegania otaczających nas spraw, powoduje że widzimy więcej możliwości. A to już pierwszy krok do zmian na lepsze w naszych finansach osobistych i motor napędowy do edukacji- inwestycji która zawsze się zwraca.

Jolanta Mensfeld-Niziołek

Udostępnij
Poprzedni artykułPorady dla firm
Następny artykułUWAGA!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię