BEZPIECZNY SZPITAL

0
1786

Po raz 14. ogłoszono ranking najlepszych szpitali w Polsce. Jest on zwieńczeniem programu pod nazwą Bezpieczny Szpital Przyszłości. Gościem specjalnym dzisiejszej gali był prof. Bill Keevil, ekspert w dziedzinie wprowadzania nowych rozwiązań w szpitalnej higienie.

 

Wśród zwycięzców rankingu znalazły się: Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy, Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku. Lista najlepszych szpitali wieńczy cykl regionalnych konferencji, odbywających się jesienią w najważniejszych polskich miastach. Podczas tych spotkań rozmawiano o rozwiązaniach promujących bezpieczeństwo oraz przeciwdziałających zdarzeniom niepożądanym. Jednym z ważnych tematów było wykorzystanie właściwości przeciwdrobnoustrojowych miedzi oraz uaktualnienia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia do obowiązujących standardów akredytacyjnych, mające na celu m.in. ograniczenie transmisji drobnoustrojów. Dlatego partnerem merytorycznym akcji został Europejski Instytut Miedzi (EIM), propagujący w Polsce i Europie Środkowej wiedzę o zdrowotnych aspektach stosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Na zaproszenie EIM do Warszawy przybył prof. Bill Keevil z Uniwersytetu w Southampton, który wygłosił specjalny odczyt. Prace prof. Keevila odnośnie zastosowań powierzchni z miedzi w celu ograniczenia przetrwania bakterii stanowią znaczący wkład i podstawę do wprowadzenia nowych, skutecznych rozwiązań w szpitalnej higienie na całym świecie.

Obiecujące rozwiązanie

Zastosowanie powierzchni dotykowych i przedmiotów wykonanych z miedzi i jej stopów (oznaczonych wspólną nazwą „Miedź Przeciwdrobnoustrojowa” i symbolem Cu+) umożliwia znaczące obniżenie liczby bytujących na nich drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko ponownego zasiedlenia. Udowodniły to liczne międzynarodowe badania kliniczne, w tym i te prowadzone przez prof. Keevila. Obecnie w Polsce trwają badania laboratoryjne nad przeciwdrobnoustrojowymi właściwościami miedzi i jej stopów, a projekt ten realizowany jest ze środków NCBiR przy współudziale EIM. Odpowiedzialna w nim za testy mikrobiologiczne prof. dr hab. Małgorzata Bulanda, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielokrotnie podkreślała: – Zastosowanie odpowiednich materiałów o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym może, co potwierdzają wyniki wieku badań naukowych, w sposób ciągły, nieprzerwany zapewnić ich dekontaminację, a dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo hospitalizowanych chorych.
Refleksja…

…jest jedna: warto wykorzystywać miedź Cu+ jako dostępny materiał ograniczający zakażenia w szpitalach, zwłaszcza że ze względu na złożony mechanizm oddziaływania miedzi na drobnoustroje są małe szanse, aby te się na nią uodporniły. – Szpitale przerabiały już wszystko: od nanosrebra przez Corian po rozwiązania, które miały redukować liczbę drobnoustrojów, ale okazywały się mało skuteczne. Miedź wydaje się być dobrym uzupełnieniem standardowych procedur utrzymania higieny i aseptyczności środowiska szpitalnego – mówił podczas wrocławskiej konferencji Bezpieczny Szpital Przyszłości dr  med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Miedź pomaga przy akredytacji

Stosowanie powierzchni z miedzi Cu+ wspiera też placówki szpitalne podczas zabiegów o akredytację. Zgodnie z wydanym w październiku 2015 roku obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie aktualizacji standardów akredytacyjnych starające się o nią szpitale mogą dostać dodatkowo 3 lub 5 punktów za wykorzystanie materiałów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (takich jak miedź i mosiądz). – Warto więc sięgać po miedź jako środek wspierający walkę o zdrowie pacjentów i personelu medycznego – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, jedynej organizacji w Polsce uprawnionej do przyznawania licencji Cu+.

Coraz częściej świadomi tego są dyrektorzy szpitali wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Bezpieczny Szpital opublikowanego przez Rzeczpospolitą. Wysokie ósme miejsce w ogólnym zestawieniu (a drugie w woj. dolnośląskim) zajęło Miedziowe Centrum Zdrowia. W styczniu 2017 roku uruchomiono w nim sale operacyjne wyposażone w sprzęt medyczny i przedmioty posiadające powierzchnie dotykowe z miedzi. Sprzęty z powierzchniami z miedzi Cu+ zainstalowały też m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie (28 miejsce w rankingu i 2 miejsce wśród szpitali onkologicznych) oraz Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie (42 pozycja).

Ranking Szpitali jest elementem programu kierowanego do osób zarządzających szpitalami oraz odpowiedzialnych za zarządzanie jakością w swoich placówkach. Patronat honorowy nad Rankingiem Szpitali objął Minister Zdrowia. Dyplomy dla najlepszych szpitali wręczyli podczas gali m.in. wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz oraz Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita, a wśród gości obecna była także dr Paulina Karwowska, dyrektor warszawskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

(pr)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię