BEZBŁĘDNIE

0
714

W ubiegłym roku w całym województwie dolnośląskim płatnicy składek wysłali do ZUS 16 812 błędnych przelewów. W każdym takim przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające. Od momentu wprowadzenia e-składki liczba błędnych przelewów nie tylko zmniejszyła się ale wręcz znikła całkowicie. W województwie dolnośląskim od początku roku żaden z przedsiębiorców nie zrobił błędu przy wpłacaniu składek do ZUS.

W ubiegłym roku w całym kraju płatnicy składek średnio miesięcznie popełniali 23 tys. błędów w przelewach. W każdym takim przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające. Od momentu wprowadzenia e-składki liczba błędnych przelewów zmniejszyła się.

W styczniu w całym kraju do ZUS wpłynęły tylko 42 błędne przelewy, w marcu było ich już tylko 28 – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

LEGNICA

1.01.-31.12.2017

1.12-31.12-2017

1.01-28.02.2018

Legnica

335

38

0

Lwówek Śląski

87

6

0

Głogów

519

47

0

Jawor

242

30

0

Lubin

253

21

0

Złotoryja

183

14

0

Bolesławiec

480

64

0

Oddział w Legnicy

2099

220

0

To zestawienie pokazuje, że sprawdził się nowy sposób polegający na przelewaniu składki na jedno, indywidualne konto. Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze.

Ponieważ wpłaty księgują się w pierwszej kolejności na najstarsze zaległości pierwsze miesiące pokazały, że wiele dolnośląskich firm jest zadłużonych w ZUS. Do wszystkich przedsiębiorców, których dług jest wyższy niż 6,60 zł Zakład wyśle pisma informujące o stanie konta – zapewnia Iwona Kowalska.

Jak dodaje, informacje o podziale wpłaty oraz o saldzie udostępnione są również na Portalu Usług Elektronicznych. Można je także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej dostępne w całej Polsce pod numerem telefonu 22 560 1600. Dług powstał, dlatego, że po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Do tych firm, do końca maja trafią listy z informacją o wysokości ich zadłużenia. Większość zaległości wykazują konta osób, które prowadzą jednoosobowo działalność gospodarczą. Średni dług tych małych firm jest wyższy niż 3 tys. zł. W korespondencji jaką otrzymają z ZUS będzie widoczny bieżący stan rozliczeń. Jeżeli więc ktoś otrzyma pismo dopiero w maju, to będzie w nim informacja o rozliczeniach od stycznia do kwietnia włącznie.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, dług może oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.

(ikzus)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię