Wiedeń nie cesarski

0
1962

Napędzana fotograficzna pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. W tym odcinku FOTOSZLAJANEK Janka Hebisz-Czuba porusza kwestię skutecznej ekologii w wielkim mieście.

Wiedeń – wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – pozwala na podróż w czasie do imperialnej przeszłości. Cesarski Wiedeń to 27 zamków, 163 pałace, najstarsze ZOO świata, Ringstrasse, krypta cesarska, 280 parków, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy. Ale poznając go z perspektywy roweru, ujrzałam Wiedeń inny, nie cesarski; najczystsze miasto świata, miasto Friedensreicha Hundertwassera.

Centrum ciepłownicze – Wiedeń

 

 

Narastającym…

…problemem społecznym jest wzrastająca ilość odpadów i zanieczyszczeń komunalnych. Są jednak metropolie, które potrafią zafundować swoim mieszkańcom czyste powietrze. Do takich należy to miasto, które obecnie zamieszkuje ponad 1,8 miliona ludzi.

Według raportu amerykańskiego Mercera jest to aglomeracja, gdzie jakość życia jego mieszkańców zalicza się do najwyższej na świecie. W ocenie brane są pod uwagę: ekonomia, stan środowiska, przestępczość, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia.

W powyższym rankingu na 2 i 3 miejscu plasuje się Zurych i Genewa.

Spalarnia śmieci w Spittelau to jedna z dwóch działających w mieście spalarni odpadów komunalnych.

 Wielobarwna bryła budynku zaprojektowana przez Hundertwassera

 

Zbudowana w latach 1969-71 była dostawcą ciepła do szpitala AKH w Wiedniu. Po pożarze w roku 1987 została zaprojektowana jako obiekt przyjazny dla mieszkańców stolicy. Dzieła tego dokonał austriacki malarz, grafik, aktywista ochrony środowiska, rzeźbiarz i performer Friedensreich Hundertwasser. Prace nad przeistoczeniem szarej budowli w kolorowe dzieło sztuki trwały od roku 1988 do 1992. Wesołą budowlę oddano do użytku 2 września 1992 roku. W oczy rzuca się odważne zestawienie kolorów, brak regularnych linii, okna o różnych kształtach i rozmiarach, elewacje z mozaikami z płytek ceramicznych. Projekt został urozmaicony kolorowymi kolumnami, złotymi kulami oraz wieżyczkami. Dach spalarni to „zielony ogród” obsadzony drzewami i krzewami. Roślinność został zaproszona do zamieszkania we wnękach i balkonach budowli. W kominach zbudowano gniazda ptasie, które obecnie zamieszkują pustułki. Na jednym z kominów autor projektu umieścił swoją ulubioną czapkę. Element ten jest widoczny tylko na makiecie lub z lotu ptaka.

126 metrowy komin – tędy wydostają się do atmosfery spaliny oczyszczone w 99,8 %

 

Połyskująca w słońcu kopuła spalarni – widoczna z każdego punktu widokowego miasta

 

Spalarnia…

…została zaprojektowana zgodnie z ideą artystyczną twórcy: Natura – Człowiek – Nauka. Technologia spalarni została tak pomyślana, że miasto w wyniku jej działania uzyskuje energię cieplną i elektryczną.

Dane techniczne bajkowej spalarni:

  • połączono spalarnię i elektrociepłownię w jeden zakład,
  • kompleks produkuje energię cieplną, która ogrzewa szpital

oraz trafia do 60 tyś. mieszkań,

  • produkty gazowe powstające w procesie spalania są oczyszczane w 99,7%,
  • kwaśne zanieczyszczenia typu HCl, HF, SO2 są usuwane w płuczkach,
  • metale ciężkie odzyskuje się ,
  • szlaka i popiół w połączeniu z cementem jest przerabiana na bloczki do utwardzania skarp,
  • w ciągu roku przerabia się 250 tyś. ton odpadów,
  • produkuje się 40 000 megawatogodzin (Mgh) energii elektrycznej oraz 470 000 megawatogodzin energii cieplnej.

Oczyszczone spaliny opuszczają zakład przez 126 metrowy komin.

Zakład posiada certyfikat bezpieczeństwa i ekologii ISO. Do wiadomości mieszkańców na specjalnej stronie internetowej są podawane tabele z danymi emisji spalin w mieście.

Ogrodzenie obiektu – w perspektywie Kahlenberg – z tego wzgórza w 1863 roku król Jan III Sobieski dowodził bitwą

Wjazd do spalarni

 

 Ścianka wspinaczkowa obok spalarni – sport obok przemysłu

Międzynarodowe…

…media uznały wiedeńskie rozwiązanie za wiodące osiągnięcie służące ochronie środowiska oraz rozwiązujące problemy dużych miast w usuwaniu odpadów komunalnych. Władze japońskie zachwyciło dzieło austriackiego artysty – wizjonera. Uznali je za wybitne rozwiązanie łączące technologię ze sztuką w służbie ochrony środowiska. I w roku 2001 w Osace została otwarta siostrzana spalarnia według projektu Hundertwassera. Dzisiaj stolica Austrii ma trzy elementy charakterystyczne w swoim krajobrazie – Katedrę Świętego Szczepana, wielką karuzelę na Praterze oraz złotą kulę spalarni w Spittelau.

Przy ścieżce rowerowej w pobliżu spalarni wycofane z użytku wózki sklepowe – donice na winogrona

Pracę z odpadami komunalnymi uprzyjemnia sztuka

Wzorzysta ściana spalarni

Element mozaiki

Przemierzając…

…miasto na rowerze po ścieżkach, których jest tutaj ponad 1300 km, nasuwa się myśl, że wiedeńczycy są świadomi tego, co pozostawią następnym pokoleniom oprócz cesarskiego spadku – czyste powietrze, przyjemne dla oka ekologiczne obiekty komunalne o dużej wartości artystycznej. A my?

Poruszając się na rowerze po Wrocławiu – moim mieście, czytam komunikaty wyświetlane na przystankach tramwajowych: jakość powietrza- dobra, zła, średnia. I zadaję sobie pytanie – co z tego monitoringu wynika dla wrocławian i  dla  Czytelników  z innych dolnośląskich miast? No co…?

Tekst i fotografie: Janina Hebisz-Czuba

Okno w ogrodzeniu zakładu

Widok Spittelau ze ścieżki rowerowej nad Donnaukanal

Kolorowe ogrodzenia i fasady pozwalają na robienie przesuwanych zdjęć z rowerzystami

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię