Turystycznie na wodzie

0
441

W Głogowie przedstawiono założenia projektu dotyczącego ochrony i udostępnienia cennych przyrodniczo terenów Odry. Projekt realizowany jest na podstawie umowy partnerskiej Gminy Miejskiej Głogów z Gminą Kotla i Gminą Wiejską Głogów, a o jego szczegółach opowiedzieli dziś Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Głogowa, Bartłomiej Zimny – Wójt Gminy Głogów oraz Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla.

 

Obecnie obszar zatoki Neptun wykorzystywany jest przez osoby uprawiające kajakarstwo i turystykę wodną. Teren ten nie jest zagospodarowany, co negatywnie wpływa na środowisko znajdujące się w pobliżu obszary Natura 2000 – Łęgi Nadodrzańskie i występujące na nich gatunki chronione.

– Projekt zakłada budowę przystani rzecznej przy zatoce wraz z budową niezbędnej infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowaniem terenu, dzięki czemu zarówno dla ludzi, jak i występującej tam przyrody teren stanie się przyjaźniejszy i bezpieczniejszy – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W projekcie przewidziana jest gruntowna modernizacja i adaptacja, nieużytkowanego obecnie, budynku Neptun, w którym zostanie utworzone Centrum Informacji Przyrodniczo-Turystycznej Szlaku Odrzańskiego. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w instalację OZE. Bezpośrednio przy przystani utworzone zostaną 3 tarasy widokowe oraz zagospodarowany będzie teren zielony wraz z elementami małej architektury. W ramach projektu przewidziano także budowę międzygminnej drogi rowerowej, która stanowić będzie znaczną część szlaku rowerowego biegnącego od przystani Neptun do największego skupiska ogródków działkowych „Kulów”.

– Kolejny fragment nabrzeża Odry zostanie udostępniony mieszkańcom, co jeszcze bardziej uatrakcyjni te tereny pod względem turystycznym. Dodatkowo obszar ten zostanie wzbogacony o ścieżki rowerowe, zatem mówimy tu o naprawdę kompleksowym projekcie. Bliskość Odry oznacza dla Dolnego Śląska mnóstwo możliwości rozwoju, dlatego stawiamy na popularyzację turystyki także na tych terenach – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Infrastruktura wytworzona w ramach projektu będzie ogólnodostępna i nieodpłatna w zakresie przystani i ścieżki rowerowej. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2022-2023, a jego koszt to ponad 22,7 mln zł. 9,5 mln złotych pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Przed II wojną światową okolice Neptuna tętniły życiem, przyszedł czas by to miejsce zwrócić mieszkańcom i turystom. Zagospodarujmy i tereny przy zatoce i budynek Neptuna. Pomost służyć będzie małym jednostkom pływającym, a turyści będą mogli skorzystać z posiłku i noclegu. Zapewnimy też miejsce na edukację ekologiczną. Będą tarasy i miejsca do wypoczynku. Neptun połączy dwa szlaki: rowerowy i wodny. Jest także naturalnym przedłużeniem Bulwaru Nadodrzańskiego, z którego głogowianie tak chętnie korzystają. Z pewnością będzie to kolejne ciekawe i atrakcyjne miejsce nie tylko w Głogowie, ale także na Dolnym Śląsku – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Umwd

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię