Trekking we mgle

2
3469

FOTOSZLAJANKI czyli Fotograficzne Szlaki Janki – Napędzana fotograficzna pasją od lat wędruje po rozmaitych zakątkach globu zbierając wrażenia i fotomomenty. W drugim odcinku FOTOSZLAJANEK Janina Hebisz-Czuba zaprasza nas na Trekking we mgle.

Jest taka kraina w północnej części Europy spowita białą poświatą H20, gdzie wędrówka sprawia, że zapominamy o kapryśnej, deszczowej pogodzie.

Szkocja to kraj, gdzie istnieją tylko dwa rodzaje pogody.

Podniosła się  mgła, można wędrować

 

Gdy można pójść na spacer bez względu na to czy wieje, pada lub świeci słońce i taka, gdy nikt przy zdrowych zmysłach nie wyściubia nosa z domu. Dla mnie to nie tylko miejsce na mapie, ale również inny sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez tutejszych mieszkańców…

Widoki jak z baśni

 

O górzystej części wyspy zwanej Highland tak pisał Robert Burns największy poeta Szkocji:

Me serce jest w górach, me serce nie tu!

Tam pnie się za sarną po skałach, po mchu!

Za sarną, jeleniem tam tropi mój wzrok,

Me serce jest w górach,

Gdzie bądź niosę krok.”

 

Ruiny historycznego cmentarza

 

Fotograficzna perełka to wyspa Skye, która w języku gaelickim „An t-Eilean Sgitheanach” oznacza wyspę mgieł lub chmur. Już sama sześciogodzinna podróż z Edynburga na wyspę funduje widoki, które pamiętam z baśni czytanych mi w dzieciństwie przez starszą siostrę. Kilka mil przed mostem Skye Bridge wita mnie zamek, gdzie nakręcono „Nieśmiertelnego” oraz „Świat to za mało” z Jamesem Bondem. To majestatyczny Eilean Donan Castle.

Zamek Eilean Donan

Przed zamkiem fotografujący Szkot

 

Po paru dniach włóczęgi nasunęła mi się myśl: wyspa mgieł to wyzwanie dla malarza, pisarza, fotografa – jeśli jest wrażliwy, pełen chęci i marzeń – może się tutaj realizować.

Old Man of Storr o świcie

 

Na klifach

 

 

Zobaczyłam krajobrazy skalistych wzgórz The Storr, napiłam się herbaty w Portree, smagana wiatrem utrzymałam równowagę na Neist Point, zajrzałam na stary cmentarz Cill Chriosd i wędrowałam, wędrowałam…

To spojrzała na mnie złowrogo kudłata ruda krowa z grzywką, przebiegło gdzieś za plecami stado owiec, wiatr rozczochrał mi warkocz.

Kudłata szkocka krowa

 

Sporadycznie spotkany na szlaku turysta miał lekko zamglony wzrok.

A wychłodzona nabrałam ochoty na szklaneczkę szkockiej whisky z destylarni Talisker. Jest to whisky produkowana tylko na tej wyspie. Technologia jej wytwarzania pozostaje niezmienna od 175 lat. Smak jest słonawy i nietypowy ze względu na wysoką zawartość torfu. Jakość tego trunku docenił już w przeszłości szkocki pisarz Robert Louis Stevenson, który być może pod jej wpływem napisał „Wyspę skarbów” czy też „Porwanego za młodu”. Wyspa zaprasza na szklaneczkę tego złotego trunku. Pojedź, posmakuj Skye we mgle, na wietrze, w dzikości i osamotnieniu…

Latarnia morska Neist Point

 

Tekst i fotografie Janina Hebisz-Czuba

2 Komentarze

  1. Warto odwiedzić ten region ze względu na jego wyjątkową urodę we mgle.
    Jest spokojnie, sympatyczni mieszkańcy, po trudach dnia należy spróbować
    regionalnej whisky – Talisker – najlepiej blisko zatoki Talisker Bay Beach.
    Nie każdemu smakuje ze względu na wysoką zawartość torfu i słonawy smak. Dla koneserów to rarytas. Polecam…

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię