Toskania

0
1824

Autorka FOTOSZLAJANEK – Janina Hebisz-Czuba, która wędruje po rozmaitych zakątkach globu, poszukując wrażeń i fotomomentów – w czwartej odsłonie Obrazków z Włoch zabiera nas do malowniczej Toskanii.

To najważniejszy region turystyczny we Włoszech i na świecie. Słynie ze sztuki, historii bajkowych krajobrazów, wina i znakomitej kuchni. Toskańczycy są niezależni, związani ze swoja ziemią i tradycjami, które tak fascynują przybyszów. Tutejszy klimat sprzyja temu, że sezon turystyczny jest długi – od kwietnia do października. Region rozciąga się od morza poprzez pofałdowane tereny aż po wysokie góry, dlatego każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.

Miłośnik sztuki…

…i architektury odwiedzi Florencję, Sienę, Arezzo i Pizę, kto lubi spokój i małomiasteczkowy rytm życia zanurzy się w średniowieczne mniejsze miejscowości. Natomiast zwolennik krajobrazu będzie delektować się bogatą przyrodą i doceni rolnictwo z tradycyjnymi metodami produkcji. Wszystkich usatysfakcjonuje wspaniała kuchnia i wino z Chianti.

Wiosenne pola Toskanii falują zielenią

  Toskański krajobraz z winnicami i cyprysami

Lukka…

… to miasto, które stanowi dobre miejsce na wypad w góry, aby się wspinać, popływać kajakiem, pojeździć na nartach i wędrować. Miasto to dawna rzymska kolonia. Otoczone murami, z dużą starówką, wieloma kościołami i regularną siatką ulic. Z wieży miejskiej Torre dei Guinigi, na której szczycie rosną dęby rozciąga się wspaniały widok na zabudowę. Tutaj urodził się Giacomo Puccini. Podczas jednodniowej wycieczki po okolicy można zobaczyć Diabelski Most, uzdrowisko Bagni di Lucca, wille z tarasowymi ogrodami oraz park Pinokio w Collodi poświęcony przygodom sławnego pajaca.

Bagni di Luca – miejscowość wypoczynkowa oraz baza na wypad w góry

Diabelski Most koło Bagni di Luca

 

 Pinokio z parku w Collodi

 

 

Viareggio – nadmorska miejscowość znana z secesyjnych willi i hoteli.

 

Wyśmienitą kawę…

…dostaniemy w Grand Caffe Margherita. W porcie prężą się luksusowe jachty, a ich znudzeni właściciele przemierzają nadmorski deptak.

Piza – to nie tylko rozpoznawalna przez wszystkich krzywa wieża, ale katedra i baptysterium z muzułmańską architekturą. Przed wiekami był to bardzo dobrze prosperujący port, ale w XV wieku uległ zamuleniu, co przerwało handlową świetność miasta. Warto zrobić sobie spacer wzdłuż rzeki Arno i poznać pozostałe „cuda” miasta.

 Krzywa wieża w Pizie

 

Florencja…

… to perła renesansu, bogactwo architektury i sztuki, miasto ciekawe historycznie

ale również ze względu na atmosferę, która tutaj panuje. Na poznanie tego miejsca należy poświęcić minimum trzy dni. Największe dzieła renesansu ze zbiorami rodu Medyceuszy są zgromadzone w Galerii Uffizi. W 2019 aż 4,5 mln turystów odwiedziło to miejsce.

Najważniejsze zabytki Florencji to:

  • Piazza della Signoria z Palazzo Vecchio, z kopią Dawida Michała Anioła, Fontanną Neptuna, grupą rzeźb Porwanie Sabinek Giambologna oraz Perseuszem Celliniego,
  • Piazza del Duomo z katedrą Santa Maria del Fiore z imponującą ceglaną dwuwarstwową kopułą Brunellesciego, 85 metrową dzwonnicą Campanille oraz Baptysterium z rzeźbionymi drzwiami Ghibertiego,
  • Gotycki kościół Santa Croce ze słynnymi grobowcami m.in. Michała Anioła i Galileusza,
  • Bazylika San Lorenzo z grobowcami Medyceuszy i projektowaną przez Michała Anioła biblioteką oraz schodami,
  • Bazylika Santa Maria Novella z klasztorem i cmentarzem,
  • Ponte Vecchio – most złotników z licznymi luksusowymi sklepikami ze złotą biżuterią
  • Palazzo Pitti z ogrodami Boboli,
  • Dzielnica Oltrarno pełna rzemieślniczych warsztatów, sklepów z antykami gdzie można coś przekąsić bez tłumów turystów,
  • Wzgórze Piazzale Michelangelo z najpiękniejszą panoramą Florencji, skąd po zachodzie słońca można odbyć romantyczny spacer do centrum wzdłuż rzeki Arno.

 

Ponte Vecchio most z 1345 roku jest najstarszym i najsłynniejszym mostem Florencji

Dzieło artysty ulicznego na florenckim chodniku

 

Współczesna Florencja to miasto mody. Wielu florenckich projektantów zdobyło światową sławę. Po nacieszeniu oczu i ducha dziełami sztuki, muzeami i kościołami, aby poprawić sobie nastrój i zniwelować zmęczenie można udać się na zakupy eleganckich butów, torebek lub wysmakowanych kreacji.

Do Florencji, także po markowe torebki i buty

 

 

Siena…

… położona na wzgórzach ma zwartą zabudowę. Centrum miasta stanowi niezwykły ceglany plac w kształcie muszli, który opada w stronę Palazzo Pubblico. Ze wszystkich stron otoczony jest średniowiecznymi kamienicami z rudej cegły. Ale to co go wyróżnia to magia

tego miejsca. Na Piazza del Campo tłumy ludzi przesiadują do późnych godzin nocnych, czytają książki, przeglądają strony komputerowe, leżą na ceglanej posadzce jedząc lody, pijąc wino i rozmawiając. To miejsce spotkań zarówno dla miejscowych jak i turystów.

Tutaj corocznie w lipcu i sierpniu odbywają się słynne gonitwy konne – Polio di Siena – kiedy przedstawiciele każdej z siedemnastu dzielnic, ubrani w historyczne stroje, ścigają się, jadąc na oklep. Tradycja ta jest kultywowana od czasów średniowiecza.

Piazza del Campo – plac w kształcie muszli w Sienie

 

Do ważniejszych zabytków Sieny zalicza się:

  • Duomo, jedna z najpiękniejszych, chociaż nieukończonych katedr we Włoszech,
  • Torre del Mangia druga pod względem wysokości dzwonnica w kraju.

W licznych restauracjach i trattoriach na starym mieście można zamówić miejscowe specjały jak paletę wędlin – soppressata, finiocchiona, capoccolo wraz z serami pecorino i marzolino lub serwowaną z dziczyznę na ruszcie. Na deser trzeba skosztować ciasteczka z migdałami i miodem – ricciarelli i do tego lampkę słodkiego Vin Santo Toscano.

 Widok na dachy Sieny i okolicę

 

San Gimignano…

… to najlepiej zachowane średniowieczne miasto w Toskanii zwane też miastem pięknych wież lub Średniowiecznym Manhattanem. Wszystko za sprawą

smukłych budowli pochodzących z XIII w. Kiedyś było ich siedemdziesiąt sześć. Do dziś zachowało się czternaście. Były budowane na prywatne zamówienie jako warownie i świadczyły o zamożności właściciela oraz jego pozycji w społeczności. Warto jest się wdrapać na jedną z nich, aby podziwiać okoliczne gaje oliwne, winnice oraz dachy miasta. Po powrocie można odwiedzić jeden z najbogatszych we freski kościół we Włoszech – Collegiata na Piazza del Duomo. Miejscowość jest również znana ze słynnych lodów, które trzeba wystać w długiej kolejce do jednej z dwóch lodziarni na Piazza della Cisterna. Tam też znajduje się XIII wieczna studnia, przy której odpoczywają liczni turyści. W miejscowych sklepach można nabyć najbardziej znane białe wino toskańskie – Vernaccia di San Gimignano, którego początki produkcji sięgają XII wieku. Pamiątkę stanowi również szafran z tutejszych krokusów.

Średniowieczne wieże w San Gimigniano

 

W środkowej części Toskanii leży znany malowniczy region winiarski – Chiantii. Winorośl

uprawiali tu już Etruskowie, ale na szerszą skalę wino zaczęto produkować w średniowieczu.

Chiantigiana to winna droga jedna z najbardziej malowniczych tras samochodowych, która wije się wzdłuż winnic i gajów oliwnych. Na trasie stare kamienne domy z wieżyczkami, amforami oraz wyniosłymi cyprysami na szutrowej dojazdówce. Na bramie czarny kogut na żółtym tle, co oznacza, że tutaj można spróbować klasycznego Chianti Classico według XIX wiecznej receptury produkcji tego trunku opracowanej przez barona Battona Ricarsoli. On jako pierwszy określił ściśle skład tego wina głównie ze szczepu winogron Sangiovese.

Kraina oprócz okazałych posiadłości zachwyca niewielkimi malowniczymi miasteczkami

takimi jak Radda in Chianti, Gaiole in Chianti, Castelline in Chianti, Greve in Chianti, Quercegrossa, Monteriggioni. Aby odwiedzić słynne Castello di Brolio należy wcześniej zarezerwować sobie wizytę. Region również można poznawać na rowerach. Pełno tutaj gospodarstw agroturystycznych, uroczych kamiennych hoteli i pensjonatów, gdzie miło

spędza się czas przy butelce miejscowego wina. Spokój i sielskość tych miejsc pokazał

Bernardo Bertolucci…

…w filmie „Ukryte pragnienia”.

 

 

Wina z regionu Chianti

 

Dolina Val d’Orcia – rozciąga się na południe od Sieny. Jest to jeden z najbardziej popularnych plenerów fotograficznych w Europie. Nikogo nie dziwi tutaj fotograf o wschodzie słońca, polujący na ciekawe kadry. Falujące winnice, łany pszenicy, żółte połacie słonecznika, soczysta zieleń, wijące się drogi obsadzone cyprysami, samotne rezydencje na wzgórzach w kępach drzew lub ustawione w polu kapliczki. To tutaj została nagrana finałowa scena z filmu „Gladiator”, gdy duch Maximusa przenosi się w rodzinne strony na spotkanie z żoną i synem.

Dolina Val d’Orcia – najpiękniejsze miejsce widokowe w Toskanii

Cyprysy sadzi się wzdłuż dróg i na polach jako osłonę od wiatru

 

Ktoś spragniony spokoju i piękna może uciec tutaj z miasta i podelektować się obrazkami jak z bajowej krainy. Ale Toskania to miejsce nie na jeden wypad, aby jej naprawdę zasmakować należy tutaj powracać i nigdy nie ma się dość. Moja rada: po powrocie do domu przenieś specjały tutejszej kuchni do własnego menu.

 Sklepiki oferują miejscowe specjały

 

 

Krajobraz Toskanii jesienią

 

Tekst i fotografie: Janina Hebisz-Czuba

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię