Oszczędniej

0
637

– Dla większości konsumentów zakup samochodu jest drugą co do wielkości inwestycją, po zakupie lub renowacji nieruchomości. Szczególnie w czasach rekordowej inflacji, kupując samochód należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji. Obowiązkowe ubezpieczenie OC, Auto Casco, regularne koszty utrzymania, ale także średnie zużycie paliwa, mogą poważnie wpłynąć na budżet rodziny w przypadku złego wyboru.

Eksploatacja silnika wysokoprężnego o zużyciu 6 litrów na 100 km kosztuje około 9.600 złotych przy rocznym przebiegu 20.000 kilometrów i aktualnych cenach oleju napędowego około 8 złotych. Natomiast eksploatacja silnika benzynowego o zużyciu 6 litrów na 100 km kosztuje około 8.160 złotych za ten sam roczny przebieg. Zatem, kierowcy mogą zaoszczędzić około 1.500 złotych rocznie na samym zużyciu paliwa, jeśli wybiorą odpowiedni samochód.

„W ostatnich miesiącach zauważyliśmy, że nasi klienci wybierając samochód, coraz bardziej interesują się nie tylko jego obecną ceną zakupu, ale myślą w dłuższej perspektywie, czyli rozważają także przyszłe koszty eksploatacji. Ze względu na stale rosnące koszty utrzymania wielu klientów baczniej przygląda się nie tylko obecnemu stanowi poszczególnych modeli, ale także innym wydatkom, które są związane z bieżącą eksploatacją konkretnego samochodu, np. ubezpieczenie OC, czy też ceny części zamiennych” – powiedział Petr Vaněček, dyrektor operacyjny sieci centrów samochodowych AAA AUTO. „Dlatego poszerzyliśmy portfolio samochodów oszczędnych, których obecnie oferujemy ponad 1.200, najwięcej na rynku. Są to samochody, których średnie spalanie zwykle nie przekracza 6 litrów na 100 km, a przy tym mają też niższe koszty użytkowania. Ponadto od listopada oferujemy za darmo opony zimowe do wybranych samochodów, które dziś kosztują zwykle o 20% więcej niż w poprzednim sezonie” – dodaje Petr Vaněček.

Wśród bestsellerowych aut jest np. Skoda Fabia z silnikiem 1.2 TSI, którą można znaleźć w sieci centrów samochodowych AAA AUTO od 30.000 zł lub np. modele hybrydowe Toyoty, w których zużycie paliwa określane przez producenta często jest poniżej 4 litrów na 100 km.

Oczywiście na koszt eksploatacji samochodu istotny wpływ ma wiele czynników. Na przykład mały używany samochód miejski z silnikiem benzynowym będzie znacznie tańszy w ubezpieczeniu niż rodzinna Octavia z dwulitrowym dieslem, mimo że cena zakupu może być zbliżona. Podobnie koszty utrzymania bardziej skomplikowanego silnika wysokoprężnego będą wyższe niż w przypadku silników benzynowych. Koszt wymiany filtra cząstek stałych, wtryskiwaczy czy turbosprężarki w silniku diesla może niemile zaskoczyć kierowców. Obecnie na wybór samochodu z silnikiem diesla nie mają wpływu aktualne ceny paliwa. Olej napędowy jest o ponad złotówkę za litr droższy niż benzyna 95, więc niższe zużycie paliwa przez silniki wysokoprężne nie rekompensuje innych kosztów. Ciekawą alternatywą pozostają na przykład coraz popularniejsze hybrydowe jednostki napędowe. Jednak ich wadą jest wciąż wyższa cena zakupu w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię