OSLO: Rzeźby i życie człowiecze

0
2719

Rozpoczynamy cykl „DO ZOBACZENIA W EUROPIE”… Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Parku Vigelanda w Oslo aby podziwiać umiejscowiony tu zespół rzeźb, zaś mieszkańcy norweskiej stolicy chętnie w tym parku wypoczywają, spacerują, piknikują, spędzają czas z bliskimi, przychodzą świętować uroczyste okazje rodzinne.

Najsłynniejszy norweski rzeźbiarz Gustaw Vigeland (1869 – 1943), twórca tej pięknej rzeźbiarsko-parkowej kompozycji, poświęcił jej…

ponad połowę…

swojego życia. Rozpoczął pracę nad tym projektem artystycznym w 1907 roku, gdy był już uznanym rzeźbiarzem, i do końca życia ją kontynuował. Zaprojektował wszystkie rzeźby kompozycji, zrobił modele, a do ich wykonania zatrudnił grupę rzemieślników: kowali, kamieniarzy, odlewników. Po jego śmierci prace nadal prowadzono aż do końca lat 40-stych XX wieku.

 

Radość życia, także podczas pikniku w parku

 

Park Vigelanda

jest częścią Parku Frognera, główne wejście prowadzi przez monumentalną bramę (warto na nią zwrócić uwagę!) z granitu i żelaza od strony ulicy Kirkeveien. Z centrum Oslo wygodnie tam dojechać autobusem linii 20 lub tramwajem linii 12. Niedaleko za bramą, po prawej stronie, stoi pomnik samego twórcy całości.

Monolit – fragment

 

Rozległy kompleks parkowo – rzeźbiarski obejmuje oflankowany rzeźbami 100-metrowy most nad parkowym stawem, fontannę w formie olbrzymiej misy podtrzymywanej przez gigantów w otoczeniu grup rzeźb postaci ludzkich, olbrzymią kolumnę – Monolit – uworzoną ze splecionych figur osób, zegar słoneczno – horoskopowy i na końcu, jako kwintesencję, podsumowanie całości – pomnik zwany „Koło Życia”.

Spojrzenie od Koła Życia w stronę Monolitu

 

Park jest otwarty cały czas i wstęp do niego jest darmowy. Jeśli dodatkowo zechcecie odwiedzić położone w pobliżu Muzeum Vigelanda (ul. Nobels gata 32), tam trzeba już wykupić bilet wstępu. Muzeum urządzono w jego dawnym studio rzeźbiarskim i miejscu zamieszkania, szczyci się ono posiadaniem niemal kompletu oryginalnych modeli jego prac.

Spracowana regeneruje siły w śnie i związku z przyrodą

 

 

Postacie ludzkich emocji

W sumie obejrzeć tu można prawie 600 postaci przedstawionych w 212-stu rzeźbach wykonanych z brązu, granitu czy kutego żelaza. Rzeźby rozmieszczone są w rozmaitych układach wzdłuż 850 metrowej osi parku. Zobaczyć tu można ubrane lub częściowo rozebrane dziewoje z fantastycznymi maszkarami oraz mnóstwo nagich postaci ludzi obojga płci i w różnym wieku (niemowlęta, dzieci małe, kilkulatki, nastolatki, młodzi dorośli, dojrzali dorośli, ludzie w średnim, ludzie starzy) oraz w rozmaitych relacjach międzyludzkich, np. siostrzeństwo/braterstwo, młodzi zakochani, macierzyństwo i ojcostwo, pary dorosłe. Postaci te prezentują różnorodne przeżywane przez ludzi emocje i psychologiczne sytuacje przykładowo takie jak: radość, złość, miłość matczyną i ojcowską, beztroską zabawę, koleżeństwo, dorastanie, przemoc fizyczną, relacje między kobietą a mężczyzną.

 

Części Kompozycji

Pierwszą zaprojektowaną przez Vigelanda składową kompozycji była w 1907 roku Fontanna, pierwotnie przeznaczona do ustawienia w zupełnie innym miejscu. W centrum Fontanny sześciu gigantów podtrzymuje misę, z której przelewa się woda. Ich figury można interpretować jako zmaganie się z ciężarem życia. Woda symbolizuje płodność, natomiast na murku okalajacym główny basen rozmieszczonych jest dwadzieścia grup ludzi i drzew. Ukazują one związek człowieka z naturą i ewoluujące etapy życia ludzkiego; od dzieciństwa, dorastania porzez dorosłość, starość i śmierć.

Fontanna Gigantów

Uroczysta okazja rodzinna uwieczniona na tle Fontnny Gigantów

 

Na bocznych ścianach tego murku Vigeland rozlokował sześćdziesiąt płaskorzeźb odzwierciedlających jego spojrzenie na życie. W stosunku do fontanny te płaskorzeźby mają niewielkie rozmiary i łatwo je przeoczyć.

Nie przegapcie też mozaiki dookoła fontanny. Gdy w 1924 roku rada miasto Oslo zaakceptowała propozycję umiejscowienia Fontanny w Parku Frognera, artysta rozszerzył koncepcję projektu o Monolit i Most.

 

Kolumna Monolitu w otoczeniu zespołu rzeźb na prowadzących do niej schodach

 

U stóp Monolitu – spojrzenie wstecz

 

Właśnie od przejścia przez Most rozpoczynamy, za bramą wejściową i szeroką aleją drzew, spacer po kompozycji. Po obu stronach mostu mamy łącznie pięćdziesiąt osiem wyobrażonych w brązie postaci dzieci, kobiet i mężczyzn. Naczelne artystyczne tematy wykorzystane w ich ukazaniu to: zabawa, żądza, energia i witalność. Zrobienie modeli do tych statui zajęło artyście lata od 1925 do 1933 roku. Most i Fontanna oddzielone są ogrodem różanym, jeśli przyjedziecie tu latem, owionie was słodki zapach kwiatów.

Most nad parkowym jeziorem

 

Za Fontanną, poprzez piętrowe tarasy i schody, podchodzimy pod Monolit. 17-sto metrowa kolumna wyrzeźbiona z jednego granitowego bloku (stąd nazwa) położona jest w najwyższym punkcie kompozycji. Sto dwadzieścia jeden kamiennych splecionych figur ludzkich formuje trzon kolumny. Postacie małych dzieci wieńczą szczyt kolumny. Tą część kompozycji interpretuje się jako wizję odrodzenia i ludzkiej tęsknoty oraz dążenia do duchowości. Za Monolitem kompozycja obniża się do zegara słonecznego, aby finalnie poprzez długie schody ponownie wznieść się w kierunku pomnika nazwanego Koło Życia.

 

Znajdź sobie ulubioną rzeźbę

Wśród wielu rzeźb zdobiących Most (po jego lewej stronie idąc od wejścia głównego) znajduje się rzeźba małego, złoszczącego się chłopca zwana Sinnataggen (Zagniewany Chłopiec).

Sinnataggen – rzeźba złoszczącego się chłopczyka

 

Przy figurze tupiącego ze złości chłopczyka wiele osób robi sobie pamiątkowe zdjęcia

 

Jest też rzeźba z dwoma biegnącymi chłopcami, którzy w geście radości i entuzjazmu wyrzucają ramiona w górę. Tu, z kolei, wielu spacerujących pociera „na szczęście” spód stopy jednego z nich.

 

Uroki macierzyństwa

Uroki ojcostwa

 

 

Wykreowane przez Vigelanda postacie obrazują rozmaite etapy człowieczego życia i wielorakość doświadczanych w życiu uczuć oraz sytuacji, tak więc każdy odwiedzający może odnaleźć bliskie sobie przeżycia i oddać się osobistej refleksji. Ciekawe, która rzeźba będzie Twoją ulubioną? Miłego oglądania…

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię