Ogród z widokiem na morze

2
626

Pobyt w północno – zachodniej części Polski nie musi ograniczać się tylko do nadmorskich wrażeń. Niedaleko Kołobrzegu, we wsi Dobrzyca, wyrosła (dosłownie!) i kwitnie podwójna zielona atrakcja turystyczna na skalę co najmniej krajową – Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Spectabilis Hortulus. Z naszego regionu drogami S 3, a potem S 6, dojedziemy tam  w niewiele ponad cztery godziny. Nie byliście? NO TO JADZIEM!

Tematyczne i Spectabilis – to wspaniałe miejsce do relaksu na świeżym powietrzu, można tu spędzać czas rodzinnie, z grupą znajomych czy też w mniejszym gronie lub samotnie – bawiąc się i/lub wypoczywając. I obydwa ogrody zachwycają bogactwem roślinnym od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ogrody te rozlokowane są od siebie w odległości około dwóch kilometrów. Którykolwiek z nich wybierzemy jako cel zwiedzania, to po wjeździe do Dobrzycy pokierują nas drogowskazy. Do każdego z tych dwóch zespołów ogrodowych prowadzą osobne wejścia z kasami i każda z tych zielonych atrakcji ma trochę inny charakter. Ciekawostką jest, że w pobliżu przebiegają trasy dwóch szlaków rowerowych województwa zachodniopomorskiego: Rowerowy Szlak Pałaców oraz Rowerowy Szlak Romantyczny. Uwzględniono ten fakt i, żeby zachęcić turystów rowerowych do odwiedzin, przy Ogrodach Hortulus Spectabilis stworzono Rowerowy Przystanek.

Starsze i…

… mniejsze (zaczęły powstawać w 1992 roku, a obejmują 5,5 hektara) są Ogrody Tematyczne. Pospacerujemy tu aż po dwudziestu ośmu ogrodach urządzonych w rozmaitych stylach, na przykład po ogrodach powstałych na wzór naturalnych zespołów przyrodniczych, jak ogrody leśny i wodny, czy po powstałych pod wpływem rozmaitych kultur narodowych, jak ogrody japoński, francuski i angielski.

Odpoczynek nad stawem w Ogrodzie Japońskim

Ogród w stylu francuskim – rzut oka z platformy widokowej

Pagoda w Ogrodzie Japońskim

Wszystkie wywierają duże wrażenie, a podczas naszej redakcyjnej wizyty szczególnie zachwyciły ogrody zmysłów w stylu angielskim – kolorystyczne, zapachowe, nastrojowe, a także inspirowany sztuką Ogród Gaudiego oraz Ogród Leśny.

Inspiracja sztuką Gaudiego

Ogród Niebiesko – Żółty

Tu i ówdzie można spocząć na ławeczkach czy leżakach, a dla dzieci jest do dyspozycji nieduży plac zabaw. Przy tych ogrodach usytuowany jest market Ogród i Galeria do nabycia w nim są m.in. rośliny (domowe i rabatowe) z własnej Szkółki Roślin Ozdobnych, dekoracje wnętrz i ogrodów, wydawnictwa książkowe i kalendarze o tematyce ogrodowej, pocztówki, puzzle, gry planszowe, pamiątki dla zwiedzających. Zaś głód czy chęć na deser zaspokoimy w usytuowanym przed wejściem do ogrodu Caffebarze Barwinek. Gdy będzie dużo osób odwiedzających, miejsce na parkingu pomogą znaleźć pomocni pracownicy Hortulusa. Pakingi i toalety są bezpłatne, płaci się za bilety wstępu do ogrodów. W tej części Hortulusa brak dostosowań do poruszania się wózkiem inwalidzkim czy z wózkiem dziecięcym i obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

Rosarium w Ogrodach Tematycznych

Żabia orkiestra – na Trasie Dobrego Humoru i Wysublimowanego Dowcipu Ogrodowego

 Rzeźby w Ogrodach Tematycznych

Inspiracja z Dolnego Śląska

Podczas szkoleniowego objazdu po ogrodach Dolnego Śląska pracownicy Hortulusa zwiedzali m.in Arboretum w Wojsławicach. Tam Główna Ogrodniczka o pseudonimie „Czarnuszka” zachwyciła się zamorską rośliną o nazwie Gunera Olbrzymia i postanowiła spróbować wyhodować ją w ogrodach dobrzyckich. Eksperyment się powiódł, pod czułą opieką rozrasta się i kwitnie, więc teraz można podziwiać dolnośląską inspirację w Ogrodach Tematycznych.

Główna Ogrodniczka Czarnuszka na mostku w Ogrodzie Japońskim

Gunera Olbrzymia – inspiracja z Arboretum w dolnośląskich Wojsławicach

Młodsze i…

…większe (tworzone etapami od 2003, a udostępnione w 2104 roku, docelowo obejmą 35 hektarów) Ogrody Hortulus Spectabilis to zespół ogrodowo – parkowy pomyślany tak, aby łączyć wypoczynek i zabawę na wolnym powietrzu w otoczeniu roślin. Przed wejściem dysponują obszernym bezpłatnym parkingiem, a zaraz za kasami i wejściem w Serduszkowej Chacie można zaopatrzyć się w pamiątki i artykuły dekoracyjne, a w Caffebarze Rumianek w Brzozowym Lasku posilić.

Brzozowy Lasek Spectabilis z Caffebarem Rumianek

W pobliżu, za Bylinową Rabatą Pod Brzozami, rozciąga się obszerny plac zabaw dla dzieci Ogród Małego Skrzata. Drugi duży plac zabaw, mieści się na przeciwległym końcu Spectabilis i nosi nazwę Smerfowa kraina. Po tej części Hortulusa można się poruszać wózkami inwalidzkimi czy dziecięcymi. Istnieje możliwość wypożyczenia za opłatą wózków dla dzieci nieco większych, ze względu na rozległość Spectabilis, to przydatna opcja. W ogrodach Spectabilis obowiązuje zakaz wstępu dla psów.

Specjalnie dla dzieci – Ogród Małego Skrzata

Aktualnie w Spectabilis istnieje już tak wiele ogrodowych atrakcji, że nie jestem w stanie opisać w tym artykule ich wszystkich. W zespole Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni podziwiamy: budowle megalityczne – Dolmen Anastazji i Kamienny Krąg, Ogród Kalendarz Celtycki (z odpowiednim horoskopem – do sprawdzenia jakim według niego i daty urodzenia jesteś drzewem czy krzewem i z jakimi właściwościami osobowości), Ogród Cztery Pory Roku, Ogród Mitologii i Horoskopu Słowiańskiego (czy wiedzieliście, że w mitologi słowiańskiej występują takie istoty jak Buc, Piwoszek czy Maruda?!). W grupie nowoczesnych ogrodów New Design zrelaksujemy się w Modernistycznym Ogrodzie Traw i w Minimalistycznej Galerii Ogrodowej. W grupie ogrodów klasycznych oglądamy rabaty bylinowe, rozaria, partery bukszpanowe.

Spektakularnością zadziwia

…stalowa wieża widokowa wysoka na ponad 19 metrów. Ponieważ jest ulokowana 8,5 km od morza w linii prostej, to przy dobrych warunkach pogodowych widać z niej Bałtyk. Wieża stanowi przykład architektury organicznej – jej struktura jest inspirowana budową nici kwasu DNA. Budowla posiada dwa niezależne biegi schodów – wejściowe i zejściowe. Jej taras widokowy, o średnicy 9,5 m, jest na wysokości siódmego piętra. Wieżę otacza największy na świecie labirynt grabowy powstał on z 17 tys. sadzonek grabu (trzy szlaki – o różnej długości – prowadzą do wyjścia z niego). Widoki okolicy i ogrodu z góry podziwiać można też z Wichrowego Wzgórza lub ze wzgórza z altaną gloriettą.

Po lewej Grabuś – maskotka Labiryntu, po prawej Wzgórze z Gloriettą

Wieża widokowa dominuje nad Labiryntem w Ogrodach Spectabilis

Absolutnym hitem…

wśród wydarzeń cyklicznych w Spectabilis okazał się Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych (lipiec). W związku z festiwalem powstały jak dotąd Warzywnik Kwiatowy, Kolekcja Kwiatów Jadalnych i Lawendowy Ogród. W Ogrodach Spectabilis caffebary o wdzięcznych nazwach Piwonia i Rumianek, (także Barwinek w Ogrodach Tematycznych) oferują dania i napoje oparte na ekologicznie hodowanych warzywach, owocach i kwiatach wyrosłych w ogrodach Hortulus. Szczególnie polecam firmową lemoniadę oraz chleb ze smalcem i kiszonymi kwiatami liliowca. Do innych popularnych hortulusowych imprez ogrodowych zaliczają się: Noc Kupały (21 czerwca), Maskarada w Labiryncie (sierpień) i Dyniowe Garden Party (wrzesień).

Caffebar Piwonia w Spectabilis oferuje przepyszną lemoniadę i egzotyczne pajdy ze smalcem i kiszonymi liliowcami

Pajda ze smalcem i kiszonymi kwiatami liliowca

Lawendowy Ogród

Dla młodzieży i dorosłych

Spectabilis oferują gry plenerowe w ogrodzie. W grze Labirynt Mocy chętni podejmują wyzwanie i próbują odebrać atrybuty mocy bogom w walce bogów z mitologii słowiańskiej i germańskiej. Druga gra Poszukiwanie Kwiatu Paproci to współczesna – z wykorzystaniem telefonów komórkowych i kodów QR – wersja podchodów czyli rozwiązywanie zagadek w celu otrzymania wskazówek dokąd podążać, aby w efekcie osiągnąć punkt docelowy.

Glorietta w Ogrodach Spectabilis

Minimalistyczna Galeria Ogrodowa w Ogrodach Spectabilis

Obydwa dobrzyckie Ogrody Hortulus natchną Was pomysłami do urządzania i upiększania własnych balkonów, ogródków i ogrodów. Wzbudzą podziw dla kreatywności i gościnności ich właścicieli oraz pracowników. Zadziwią niesamowitą bogactwem atrakcji – tu trzeba wracać, jedna wizyta to za mało. Dla przykładu w Spectabilis, od udostępnienia dla gości w 2014, co roku powstają jego nowe części. Aktualnie w trakcie budowy jest jezioro przeznaczone do wypoczynku i rekreacji, a w przyszłości gości czeka jeszcze wiele ogrodowych niespodzianek. Zachęcam do osobistego odkrywania w dobrzyckich ogrodach Trasy Dobrego Humoru i Wysublimowanego Dowcipu Ogrodowego. Spostrzegawczy goście znajdą wiele jej różnorodnych punktów. Początek trasy w każdym z ogrodów wyznaczają przecudnej urody woźne ogrodowe – Baby Yagny.

Baba Yagna Druga – popularna modelka do pamiątkowych zdjęć

 

Informacje Praktyczne

Aktualne ceny biletów wstępu, terminy otwarcia i inne informacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych Ogrodów Hortulus:

www.hortulus.com.pl

www.ogrody-labirynt.com.pl

www.hortulus-spectabilis.com.pl

Ogrody mają też strony na fejsbuku: Hortulus Dobrzyca, Ogrody Hortulus Spectabilis

Istnieje możliwość zwiedzania ogrodów z przewodnikiem, trzeba się wcześniej (najlepiej kilka dni przed przyjazdem) skontaktować telefonicznie: 94 318 13 18 lub 602 398 177

Dojazd samochodem; odległości: od Pobierowa 99 km, od Niechorza 70 km, od Kołobrzegu 28 km, od Koszalina 20 km.

 

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

Redakcja Gazety Piastowskiej składa serdeczne podziękowania Pani Annie Trątnowieckiej za oprowadzenie z wigorem i humorem po Ogrodach Hortulus.

 Grand Hortulus Hotel dla owadów

Ozdobne żurawie

2 Komentarze

    • Piękne, od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Byliście i pewnie, tak jak ja, chętnie jeszcze tam wrócicie, jeśli będzie okazja. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię