Bajkowy Zamek w Mosznej…

0
3106

… i jego parkowe otoczenie to świetne miejsce na relaks dla gości indywidualnych, rodzin czy grup przyjaciół. Do położonej wśród lasów miejscowości Moszna (województwo opolskie) z naszego regionu jest około 150 kilometrów, mniej więcej dwie godziny jazdy samochodem. Tam też, tak jak i w Legnicy, szabrowała Armia Radziecka. Lato, czas podróży. Ruszamy!

Warto się tam wybrać na sobotni lub niedzielny wypoczynek, zaś chętni na dłuższy pobyt mogą skorzystać z pałacowego hotelu.

 

 

Początki pałacowo-parkowego założenia…

… w Mosznej sięgają XVIII wieku, gdy powstał niewielki barokowy pałac zbudowany przez Georga Wilhelma von Reisewitz, radcę dworu króla Prus Fryderyka Wielkiego. Współczesny wygląd mosznieńskiego zamku, jednego z najpiękniejszych w Polsce, zawdzięczamy pomysłowości i fantazji hrabiego Franza Huberta von Tiele-Winckler. W 1896 roku, po częściowym pożarze barokowej rezydencji (którą odziedziczył po ojcu – Hubercie von Tiele-Winckler) hrabia rozpoczął wielką rozbudowę.

Widok z dziedzińca na fontannę i zabytkową aleję lipową.

 

Hrabia był barwną postacią…

…o czym zajmująco opowiadają zamkowi przewodnicy. Był też potomkiem rodu przemysłowych magnatów, którzy przyczynili się do rozwoju wielu śląskich miejscowości. Fascynujące dzieje rodu, mogące być kanwą sagi filmowej , (w nich występowały mezalianse małżeńskie, wielkie ambicje awansu społecznego i finansowego, przedwczesne śmierci i ogromne legaty spadkowe, dobra ręka do prowadzenia interesów) opisał Arkadiusz Kuzio-Podrucki w książce „Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali.” Hrabia Franz Hubert pasjonował się polowaniem, namiętność tę dzielił z ówczesnym władcą Niemiec, cesarzem Wilhelmem II. Cesarz aż czterokrotnie gościł w u hrabiego w Mosznej, aby oddawać się myśliwskiej pasji.

Armia Radziecka w 1945 roku…

…o dziwo nie zrównała z ziemią tej rezydencji niemieckich szlachciców. Niestety z oryginalnego wyposażenia wnętrz zamku zachowały się w większości tylko elementy stałe; kominki, portale drzwiowe i okienne, witraże, sztukaterie, pięknie ozdobione sufity, schody. Jak pisze Marek Gaworski w publikacji Pałac w Mosznej „Meble, obrazy, dywany wywieziono w nieznanym kierunku.”.

Fragment gabinetu hrabiego

 

Dla kogo zamek

Obecnie właścicielem zamku jest Województwo Opolskie. Oferta dla gości obejmuje zwiedzanie na trzech rodzajach tras (w tym Ekstremalne Zwiedzanie Zamku, podczas którego pokonuje się 634 schody, sprawdza czy liczba wież zamkowych wynosi 99, a także schodzi do podziemi zamkowych), spacery po zabytkowym parku (można jeździć na rowerach, jeśli się je sobą przywiezie), sposobność spełniania się w pasji fotografowania, napoje i posiłki w kawiarni i restauracji, wydarzenia kulturalne (m.in. wystawy, spektakle, koncerty), przyjęcia okolicznościowe, konferencje, noclegi w apartamentach, odnowę biologiczną, bogato zaopatrzony sklepik z pamiątkami. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej www.moszna-zamek.pl

Na zdjęciu powyżej: Reprezentacyjna klatka schodowa

 

Serdeczne Podziękowania dla Pana Teodora Wilka za wielce ciekawe wprowadzenie w historię i teraźniejszość Zamku w Mosznej.

Fakty historyczne w artykule są podane na podstawie książek: „Pałac w Mosznej” aut. Marek Gaworski i „Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali” aut. Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

Na zdjęciu poniżej:  Fantazyjny detal architektoniczny odzwierciedlający myśliwską pasję hrabiego Tiele-Wincklera


Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię