Wernisaż wystawy Julii Świtaj w Galerii Ring

0
170

Za nami wernisaż wystawy „Czupiradło” Julii Świtaj w Galerii Ring. Podczas otwarcia artystka opowiedziała o swojej twórczości i przesłaniu, jakie niosą jej prace. Wystawa będzie dostępna do 9 października.

Tytułowe „Czupiradło” to – jak wyjaśniła artystka – postać społecznego wyrzutka, który uosabia zbiorowe fobie i ukryte w podświadomości lęki. W twórczości artystki obecne są echa inspiracji malarstwem średniowiecznym oraz tzw. sztuką naiwną. Ludzka natura w obrazach Świtaj przedstawiona jest w oparciu o mitologie i wierzenia, a ostre barwy podkreślają pełen niepokoju klimat zaludnionego przez hybrydyczne stworzenia świata.

Tematem wystawy jest także kobiecość widziana oczami społeczeństwa. „Kobieta według większości religii jest synonimem grzechu. Jest tą, która kusi, wytrąca z równowagi. W pojmowaniu kobiecości niebezpiecznie zaciera się granica pomiędzy światem natury, a wszelako kojarzoną boskością – jest kojarzona z tym co pogańskie, zwierzęce” – mówi Julia Świtaj, dodając: „Ta sama zwierzęcość jest źródłem problemów tożsamościowych, człowiek odcina się od przyrody, nie potrafiąc zaakceptować ścisłej do niej przynależności. Dużą rolę w tych podziałach odgrywa również indoktrynacja religijna, której egocentryczny charakter odzwierciedla ludzkie przywileje – Ziemia jako podwładna człowiekowi jest eksploatowana bez skrupułów.”

Julia Świtaj jest laureatką Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2019. Absolwentka katowickiej ASP, dyplom (2019) w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. Wystawy: wystawa finałowa konkursu o Grand Prix im. Franciszki Eibisch, 2017, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa; wystawa finałowa konkursu Studencki Obraz Roku, 2018, Galeria+ Rondo Sztuki, Katowice; XIX Festiwal Sztuki Wysokiej, 2018, Galeria Stalowe Anioły, Bytom.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię