Węgry w Muzeum Miedzi

0
405

W legnickim muzeum została otwarta nowa wystawa czasowa. Tym razem jest to ekspozycja prezentująca pracę jednego z najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy z Węgier.

Wystawa zatytułowana „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Györfi” została przygotowana i udostępniana polskim instytucjom kultury przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Muzeum im. Ferenca Karacsa w Püspökladány (Węgry). Ekspozycja prezentuje twórczość wybitnego rzeźbiarza węgierskiego, którego prace nawiązują przede wszystkim do historii i literatury Węgier, ale zauważalne są także elementy tradycji polskiej (żona artysty jest Polką). Lajos Győrfi tworzy realizacje zarówno pomnikowe, do ekspozycji zewnętrznej w przestrzeni publicznej, ale i mniejsze dzieła sztuki.

Projektom rzeźb towarzyszą fotografie zrealizowanych pomników, a można będzie też zobaczyć dodatkowe zdjęcia ukazujące inne dzieła węgierskiego artysty – ogromną liczbę figur na terenie Węgier i poza ich granicami. Wystawie towarzyszy folder na temat twórczości Lajosa Győrfi i jego związków z Polską. Ekspozycje można zwiedzać do końca stycznia 2020 r. w oddziale muzeum w Akademii Rycerskiej w Legnicy. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Kotlińska.

Marek Żak

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię