Sygnalnie, szumialnie

0
304

Tegoroczna odsłona święta sztuk audiowizualnych – Festiwal Intermediale rozpoczęła się wernisażem wystawy SYGNAŁ.SZUM w legnckiej Galerii Ring. W trakcie otwarcia wraz z artystami – członkami formacji Radio Internazionale w składzie Krzysztof Pawlik, Tomasz Baran i Grażyna Kaczmarek zastanowiliśmy się co – w dobie nowych mediów i komunikacji masowej – jest SZUMEM, a co SYGNAŁEM? Czy zawsze potrafimy to rozróżnić?

Dzięki takim projektom jak Intermediale i ta wystawa legniccy koneserzy sztuk wizualnych mogą poczuć się jak publiczność w Berlinie czy Pradze” – mówiła podczas otwarcia Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki, dziękując organizatorom Festiwalu i jednocześnie jednym z wykonawców tej i wielu wcześniejszych edycji.

Po wernisażu odbyły się pierwsze z serii koncertów i performansów audiowizualnych. W sali maneżowej wystąpiła włosko-słoweńska grupa odbo oqpo, a następnie artyści z Polski: White Nerve Connection i Pin Park.

Wystawa składa się z czterech części, dwóch instalacji, które powstały na zamówienie tegorocznej edycji Festiwalu oraz dwóch prac archiwalnych, dokumentujących sceniczne działania Radia Internazionale. Praca Synergia to sześciokanałowa instalacja wideo, stworzona przy użyciu tradycyjnej techniki wideo oraz software’u. W dużym skrócie nawiązuje do synergiczności komunikacji, zwłaszcza tej zapośredniczonej nowymi mediami. Druga instalacja – Artefakty to praca zainspirowana szumem telewizyjnym, tak zwanym białym szumem i tym, jakie są relacje tego, co akustyczne i wizualne między różnymi rodzajami szumu, też tego informacyjnego, z którym mamy do czynienia na co dzień. Wykorzystano w niej archiwalne dźwięki stacji radiowych z XX wieku” – komentuje Małgorzata Dancewicz, kuratorka wystawy.

Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Z kolei oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji odbędzie się 13 listopada o godz. 18:00.

Radio Internazionale powstało w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych i z Festiwalem Intermediale związane jest od samego początku. W twórczości grupy odczuć można zarówno nostalgię, jak i groteskę, cynizm miesza się z poczuciem rozpadu sensu. W audiowizualnych kolażach wychwycić można dźwięki codziennego użytku oraz świadomy siebie patos wokali.

Intermediale to cykliczny przegląd audiowizualnych performansów z gatunku elektroakustyki, elektroniki i muzyki eksperymentalnej, organizowany przez Fundację NETCETERA przy współorganizacji Legnickiego Centrum Kultury i Galerii Sztuki. W ramach Festiwalu czekają nas kolejne wydarzenia, których program znajduje się tutaj: https://intermediale.wixsite.com/intermediale2021 .

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię