PUSTY DOM

0
1538

 

Legnica już po raz czwarty gości wystawę powstałą w ramach projektu Łemkowskie Jeruzalem. Przypomnijmy, że jest to projekt od 16 lat tworzony przez dwie artystki i kuratorki: Natalię Hładyk i Joannę Zemanek. Obejmuje wystawę i plener artystyczny. Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości.

Na tegorocznej wystawie zobaczymy m.in. prace znakomitych artystów Marka Chlandy, prof. Andrzeja Bednarczyka, prof. Grzegorza Sztwierni, Joanny Zemanek, Ostapa Manulyaka czy Hectora Solari. Na wystawie obejrzeć można różnorodne prace – od szkiców po instalacje – w różnorodny sposób interpretujące doświadczenia wyobcowania, odmienności, odrzucenia czy wrogości, które symbolizuje tytułowy pusty dom. Jedenaścioro artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Rosji i Litwy podjęło artystyczną próbę zapełnienia owego pustego domu duchami wielokulturowej gościnności i tolerancji, jaka była w przeszłości udziałem łemkowskich społeczności. Oglądając prace prezentowane w Galerii RING przechodzimy jakby obok fragmentów swoich własnych wspomnień lub wyobrażeń powstałych na gruncie zasłyszanych w dzieciństwie rodzinnych historii. Spotykamy tu fragmenty minionej rzeczywistości – całkowicie realne, dotykalne wręcz przedmioty, jak deski czy drzwi od zabytkowej szafy, często jednak umieszczone w symbolicznym kontekście jak tradycyjnie zaścielone łóżko, jakby wprost przeniesione z wiejskiego domu z początku XX stulecia, a teraz absurdalnie i samotnie tkwiące pośrodku jeziora współczesności.

Ekspozycja: Galeria RING, Rynek 12, Termin: do 01.10.2017 r., Wstęp wolny, organizatorzy: Zjednoczenie Łemków, Galeria Sztuki w Legnicy, zespół kuratorski: Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek, koordynator: Natalia Hładyk.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię