Piękny festiwal

0
1751

W Galerii Sztuki odbyły się obrady jury 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO, odbywającego się pod patronatem Gazety Piastowskiej.

Jury w składzie przewodniczący Herman Hermsen (Holandia), Andrzej Szadkowski (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Ann-Catrin Hartel (Niemcy), Carolin Denter (Niemcy) oraz Tabea Reulecke (Niemcy) oceniło 383 prace 190 artystów z 33 krajów(głównie z Europy, ale także z Azji, Ameryki Południowej i Afryki). Do wystawy głównej zakwalifikowanych zostało 47 twórców. Nazwiska laureatów Konkursu poznamy 18 maja podczas ceremonii wręczenia nagród w Legnicy.

Legnicki Festiwal…

…SREBRO to najstarsza (w tym roku obchodząca 40-lecie istnienia), największa, najważniejsza w Polsce i jedna z największych w Europie prezentacja współczesnego awangardowego złotnictwa artystycznego. Głównym założeniem Festiwalu jest prezentacja i promocja współczesnej biżuterii artystycznej oraz jej twórców z całego świata, a także wymiana doświadczeń, wiedzy i poglądów na sztukę pomiędzy artystami, teoretykami, krytykami i miłośnikami tej dziedziny designu. Festiwal promuje współczesną biżuterię jako medium równoprawne innym sztukom. Obecnie Festiwal jest jednym z najważniejszych w Europie miejsc konfrontacji artystów z różnych krajów i kontynentów, miejscem spotkań artystów tworzących biżuterię konceptualną, krytyczną, awangardową i unikatową.

Wystawy:

 1. 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Srebro (zakwalifikowani)

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny 1

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO. Konkurs – jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych – Galeria Sztuki organizuje od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy, stawiając na sztukę konceptualną. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. O kwalifikacji decyduje międzynarodowe jury. Co roku na konkurs napływa kilkaset prac z ponad 30 krajów. Na wystawie głównej oraz w towarzyszącym jej katalogu prezentowanych jest ich około 40.

W tym roku konkursowe hasło to „Srebro”, które podkreśla jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie Festiwalu.

 1. HOLOWNIA – 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Srebro (niezakwalifikowani)

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Hol Starego Ratusza

Wystawa prac nadesłanych na 28. MKSZ, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Jej nazwa pochodzi od miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza). Cieszy się ona zawsze dużym powodzeniem i wzbudza emocje nie mniejsze, niż wiodąca wystawa Festiwalu SREBRO. Zwiedzający obie wystawy: pokonkursową i Holownię, mają możliwość konfrontacji ocen jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami. Wystawa prezentuje kilkaset prac nadesłanych z kilku kontynentów.

 1. Sylwetki Twórców: Karol Weisslechner Koniunkcja

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Niello, Rynek 17-18

Karol Weisslechner (1957) – artysta złotnik, architekt, pedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. W latach 80. należał do pierwszej fali słowackich artystów i architektów tworzących w duchu postmodernizmu. Jako wyszkolony architekt zaczął od tworzenia „biżuterii wnętrz”, by następnie przejść do pracy nad unikatową biżuterią artystyczną. Od 1995 roku prowadzi Pracownię Biżuterii i Metali w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie nadal uczy. Biżuteria i przedmioty prezentowane na wystawie „Koniunkcja” to małe rzeźby inspirowane architekturą, ale także ciałami kosmicznymi i różnymi aspektami współczesnej kultury wizualnej. Niespodziewane kombinacje materiałów i kształtów, często wykorzystujące kontrasty między tym co naturalne i sztuczne, „wysokie” i „niskie”, proste i złożone, duchowe i materialne są zasadniczymi cechami całej pracy autora.

 1. Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark Materializacje

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny 1

Jarosław Westermark (1954) rozpoczął swoją przygodę z biżuterią w czasach liceum. Jego pierwsze prace wykonane były ze srebra, ale na początku lat 90 ubiegłego wieku zaczął używać złota, platyny i kamieni szlachetnych, które szczególnie sobie upodobał. Dziś jest zaliczany do ścisłej czołówki europejskich projektantów biżuterii. Prezentowana wystawa jest przekrojową ekspozycją 40-letniej działalności twórczej tego arcymistrza polskiego złotnictwa z matematycznym wykształceniem. Jego prace charakteryzuje dążenie do harmonii poprzez użycie form geometrycznych oraz perfekcja wykonania, mimo niejednokrotnie skomplikowanej konstrukcji. Eksponowane na wystawie prace pochodzą zarówno z prywatnego zbioru artysty, jak i z kilku znaczących kolekcji złotniczych w Polsce (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Miedzi w Legnicy i kolekcja Galerii Sztuki w Legnicy).

 1. HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945-1979


termin: 30.04 – 31.08.2019
miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy

Wystawa jubileuszowa, z okazji 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO, zrealizowana we współpracy z Muzeum Miedzi. Prezentuje korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych. Jej koncepcję przygotowała dr Krystyna Nowakowska – kuratorka, krytyczka i autorka opracowań na temat biżuterii artystycznej, w oparciu o zasoby muzealne Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz o prywatną kolekcję ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz z firmy YES. Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945-1979 (datą graniczną jest też data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO). Zostaną na niej zaprezentowane prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego, takich jak Imago Artis, Orno, Warmet czy Rytosztuka. Dodatkową atrakcją wystawy będzie oryginalny stół z pracowni złotniczej Józefa Fajngolda.

 1. Srebrne Szkoły: Assamblage Remains of the Feast (Pozostałości uczty)

termin: 07.05 – 09.06.2019
miejsce: Galeria Satyrykon

Wystawa zbiorowa pod kuratorstwem Davida Sandu jest prezentacją prac członków Narodowego Stowarzyszenia na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage założonego w 2015 roku w Rumunii. Swoją tematyką dotyka globalnego problemu zanieczyszczenia środowiska w kontekście braku odpowiedzialności i braku świadomości znaczenia codziennych wyborów konsumenckich. Autorzy odwołują się do legendy Króla Midasa, która w dobie sztucznie napędzanej potrzeby posiadania zyskuje na aktualności bardziej niż kiedykolwiek. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace 12 artystów, a forma prezentacji wystawy (prace serwowane są jako dania podawane na długim, elegancko przybranym stole) zachęca uczestników do czynnego udziału, nadając im rolę uczestników przyjęcia.

 1. Debiuty: Aleksandra Szulc

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

Aleksandra Szulc to absolwentka studiów licencjackich z projektowania biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru (dyplom pod kierunkiem dr. Sergiusza Kuchczyńskiego w 2018 r.). Obecnie kontynuuje studia na tym samym kierunku. Eksperymentuje z różnymi tworzywami i technikami. Młoda artystka najczęściej pracuje z żywicą epoksydową, ale sięga również po materiały naturalne. Na wystawie zaprezentuje prace z dwóch kolekcji: Move (pol. Ruch) – inspirowanej mechanizmem ruchowym człowieka i samym zjawiskiem ruchu jako zmiany oraz Tatuaże, gdzie prace odzwierciedlają fakturę skóry, będąc zarazem – niczym tatuaż – jej ozdobą, znamieniem, blizną, a zarazem wspomnieniem, pamiątką, symbolem.

 1. 21 GRAM – międzynarodowa wystawa kuratorowana przez Ruudta Petersa

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Ring

Projekt wymyślony i zrealizowany przez jednego z najznakomitszych i najbardziej znanych holenderskich twórców biżuterii. Punktem wyjścia dla koncepcji tej wystawy była hipoteza dr Duncana MacDougalla z 1901, wg której dusza waży właśnie owe tytułowe 21 gram. Pomysł ten inspirował filmowców, autorów piosenek, powieściopisarzy, ale – jak dotąd – nie twórców biżuterii. Ruudt Peters postanowił rzucić wyzwanie tym ostatnim, zapraszając artystów z całego świata do zamknięcia swojej wizji czy filozofii duszy w pracy biżuteryjnej. Do udziału w wystawie zaproszono ponad 100 projektantów biżuterii, z których połowa pochodzi z Chin. Projekty stworzone na wystawę odzwierciedlają konfrontacje wschodniego i zachodniego pojmowania i interpretowania koncepcji ludzkiej duszy. Każda praca jest prezentowana na wadze, aby sprawdzić, czy artyście udało się stworzyć obiekt biżuteryjny o wadze duszy – 21 gramów.

 1. Joya Brava Wnętrza

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Niello (Rynek 17)

Joya Brava to stowarzyszenie artystów złotników z Chile, obecnie skupiające 40 projektantów. Twórcy podjęli wyzwanie zbadania swoich wewnętrznych światów i przełożenia tych odkryć na język biżuterii. Ich celem było stworzenie przedmiotów wartościowych i zaangażowanych, taka jest bowiem ich koncepcja współczesnej biżuterii – nie tylko ozdoby, obiektu o wysokiej wartości estetycznej i materialnej, ale środka komunikacji, nośnika treści. Efektem pracy artystów są obiekty, które mówią o zainteresowaniach, bolączkach, radościach i nadziejach twórców. Wystawa pokazuje zarówno różnice jak i podobieństwa członków Stowarzyszenia zamknięte w biżuteryjnych formach z papieru, porcelany, metalu, tkaniny i innych materiałów.

 1. PREZENTACJE 2018 Srebro i bursztyn współcześnie

termin:07.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Satyrykon

Wystawa prac zakwalifikowanych w Konkursie Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2018, którego temat to „Srebro i bursztyn”. To kilkadziesiąt propozycji ilustrujących połączenia tych dwóch surowców. Konkurs organizowany jest od 2001 r. przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (do 2016 r. współorganizatorem przedsięwzięcia było Międzynarodowe Centrum Targowe w Warszawie, a od 2017 r. jest nim Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym). Co roku w konkursie bierze udział kilkudziesięciu twórców z całej Polski.

 1. Amberif Design Award Kairos

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Satyrykon

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem. Konkurs organizowany jest od ponad 20 lat w Gdańsku, a jego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Laureaci konkursu ogłaszani są podczas uroczystej gali Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, które są organizatorem konkursu. Tegoroczny konkurs zapożyczył swój tytuł od imienia greckiego bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności, szczęśliwego momentu lub wręcz odwrotnie: niewykorzystanej szansy.

Prace prezentowane są w formie fotografii na ekspozycyjnych planszach.

 1. Wystawa plakatów – konkurs

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Hol Starego Ratusza

Wystawa najlepszych plakatów nadesłanych na Konkurs na Plakat 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Na organizowany od 9 lat konkurs nadesłano 121 propozycji 56 autorów. Wybrane przez komisję, najlepsze z nich promują Konkurs.

 1. Wystawa 40 lat SREBRA w Legnicy

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki (ul. Chojnowska 19)

Nowocześnie zaaranżowana prezentacja materiałów informacyjnych i archiwalnych ukazujących najciekawsze momenty z 40-letniej historii legnickiego SREBRA. Wystawa ma przybliżyć mieszkańcom Legnicy historię imprezy, jej początki i momenty przełomowe, które wpłynęły na teraźniejszy kształt Legnickiego Festiwalu SREBRO i sprawiły, że obecnie to jedna z najważniejszych na świecie imprez prezentujących współczesne, awangardowe złotnictwo.

Na wystawie zobaczyć będzie można najciekawsze prace, które napłynęły na legnickie konkursy sztuki złotniczej, materiały zdjęciowe i filmowe, poczytać o Festiwalu i zapoznać się z wydawnictwami dotyczącymi imprezy.

 1. Wystawa plakatów archiwalnych 40 lat legnickiego srebra w plakacie

termin: 11.05 – 01.06.2019

miejsce: Płyta Rynku

Wystawa wybranych archiwalnych plakatów, które towarzyszyły Festiwalowi i Konkursowi złotniczemu od początku ich historii. Są to zarówno propozycje z początków SREBRA (np. z roku 80) uznanych twórców (jak np. Lex Drewiński), jaki i z ostatnich lat (otwarte konkursy dla projektantów z Polski), które odzwierciedlają hasło konkursowe.

 1. Wystawa fotograficzna Srebro w obiektywie

termin: 30.04 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Pacykarz

Ekskluzywna, bo skierowana zaledwie do kilku artystów, propozycja twórczego odniesienia się do tytułowego „srebra”. To ukłon organizatorów z okazji jubileuszu Festiwalu, skierowany do fotografików, którzy towarzyszyli mu przez ostatnie lata. Każdy z autorów zaprezentuje prace inspirowane „srebrem” – tematem potraktowanym reportażowo, abstrakcyjnie lub symbolicznie.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię