OBRAZY SNÓW I RZECZYWISTOŚCI

0
592

Od 7 lutego w legnickiej Galerii Sztuki gości przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa. 

 

Pavel Hlavatý pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka – fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie.

 

Pavel Hlavatý – malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie. Więziony i skazany na izolację artystyczną jako człowiek „Praskiej Wiosny”, miał zakaz wydawania, publikowania i wystawiania. Dopiero „aksamitna rewolucja” w 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. W swoich pracach upodobał sobie głównie akwafortę i suchą igłę, co nadaje jego obrazom niepowtarzalnego klimatu.

 

Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi „Praskiej Wiosny” nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także np. Chopina czy Jana Pawła II.

7.02. – 20.03. Wernisaż: 7.02., 19:00

Pavel Hlavatý „Obrazy snów i rzeczywistości”. Galeria Sztukiwstęp wolny.

 

(Galeria Sztuki)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię