„Nowy Dekameron” – najnowsza premiera w Legnicy

0
129

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy rozpoczyna pracę nad kolejnym spektaklem – będziemy nad nim pracować „wirtualnie”, z zasadą zachowania pełnego bezpieczeństwa.

Powstaną dwie wersje:

w sieci, ale także – jak świat wróci do normy – na deskach scenicznych.

Będziemy pracować według następującego schematu: aktorzy dostaną tekst powieści i wybiorą jeden z fragmentów/nowel.

Pracują – każdy z osobna, albo w parach – rzeczywistych lub stworzonych na użytek projektu – nad wybranym fragmentem indywidualnie, w kontakcie elektronicznym współtwórcami spektaklu.

MKiDN zapowiada nowy program: „Twórczość w Internecie” – dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej, który zostanie uruchomiony jak najszybciej. Złożymy do tego programu wniosek na realizację spektaklu.

Spektakl nosi tytuł „Nowy Dekameron” i – inspirowany będzie powieścią „ Dekameron” Giovaniego Boccaccia. „Dekameron” znaczy„dziesięć dni”. Dzieło tak właśnie zostało podzielone: na dziesięć dni, podczas których mieszkańcy Florencji, którzy z obawy przed szerzącą się zarazą opuścili miasto, przedstawia kolejno swoje opowieści na zadany temat. Wszystko razem tworzy zbiór stu nowel, a kompozycja całości przypomina „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”.

Dominującym tematem jest miłość we wszelkich swych odcieniach od najwyższej wzniosłości do najbardziej cielesnego erotyzmu, niegardzącego niekiedy sprośnymi akcentami buffo.

Autor ze swobodą krytykuje nadużycia kleru. Nic dziwnego, że wydane w 1470 roku dzieło, w XVI w. znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych” – mówi opis powieści Wiemy, że nie tylko my wpadliśmy na trop „Dekamerona w czasie zarazy”.

Ktoś robi czytanie w internecie, ktoś organizuje wydarzenie. Ale przecież w jednym sezonie w polskim teatrze przygotowywanych jest kilka premier „Hamleta”….

Spektakl zrealizują:

opieka reżyserska; Jacek Głomb, video i montaż: Karol Budrewicz,

opieka scenograficzna: Małgorzata Bulanda, opracowanie muzyczne:

Łukasz Matuszyk, konsultacje dramaturgiczne: Katarzyna Knychalska,

Robert Urbański.

Aktorzy: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa

Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk,

Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz

Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz

Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak.

(teatr)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię