Młodzi w Galerii

0
461

W Galerii Sztuki w Legnicy oglądać można wystawę pokonkursową 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021. To przekrojowy portret najnowszej i najmłodszej sztuki współczesnej z całego kraju, reprezentowanej przez młodych malarzy. Na ekspozycji zobaczyć można prace 25 artystów z 13 krajowych wyższych uczelni plastycznych.

PROMOCJE to obok legnickiego SREBRA drugie najważniejsze wydarzenie organizowane co roku przez Galerię Sztuki od 3 dekad. Przegląd obejmuje wystawę i konkurs skierowany do absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa w dwóch ostatnich latach.

Nagrodą główną w postaci 10.000 zł oraz zaproszenia do organizacji wystawy indywidualnej w przyszłym roku uhonorowano Łukasza Jankowicza (ASP Warszawa).

„Zgłoszone obrazy olejne, których bohaterami uczynił artysta pomniki, stanowią spójną plastycznie i merytorycznie wypowiedź.  Każdy z trzech obrazów, pomimo silnie narzucających się skojarzeń czasowych, terytorialnych i personalnych, stanowi uniwersalną opowieść o polityce, władzy i społeczeństwie, które, jak przypomina jeden z tytułów, wciąż domaga się Chleba i igrzysk (2021). Szczególnie sugestywnie, pomimo najmniejszego formatu, przemawia praca Wszystko na głowie (2021), gdzie bez problemu rozpoznajemy białoruskiego tyrana. Stylistyczną patynę realizmu socjalistycznego widać najczytelniej w pracy Pomnik poległym w służbie i obronie PRL (2020), w której fizyczna szczelina między dwoma krosnami prowokuje także do głębszych refleksji” – przybliża zwycięskie prace juror tegorocznych PROMOCJI – Grzegorz Kozera.

Na wystawie zobaczymy także obrazy laureatki nagrody Prezydenta Miasta Legnicy – Julii Tymańskiej (ASP Gdańsk). Widać w nich zmaganie się z kultowością nie tylko w znaczeniu religijnym, ale i z popkulturą. Prace zostały wykonane w konwencji miejskiego graffiti, na których zestawiono odważnie gwiazdy, pistolety, dewocjonalia i ikony popkultury. Malarka łączy także śmiało techniki, mieszając akryl, tusz i spray.

Na zainteresowanie zwiedzających zasługują także prace laureata Srebrnej ostrogi, czyli nagrody przewidzianej za twórczą odwagę, poczucie humoru i błyskotliwą ekspresję, którą otrzymał Michał Łapczyński (ASP Warszawa). Jego cykl obrazów stanowi zestawienie współczesnych problemów. Na szczególną uwagę zasługuje płótno Polska rodzina – chłopak, chłopak i pekińczyk (2019). „W czasach odgórnie narzucanych ŁADów, nie tylko meblowych, z tradycyjnym monidłem małżeńskim na ścianie, jedynej dopuszczalnej normatywnej i narodowej rodziny już sam ten błyskotliwy portret zasługuje na srebrne laury” – tłumaczy Grzegorz Kozera.

Ekspozycji towarzyszy katalog, dostępny także w wersji cyfrowej TUTAJ, który gromadzi nie tylko dzieła i biogramy autorów, ale także teksty jurorów Przeglądu.

Zwycięskie prace można oglądać do 23. stycznia 2022. Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 18.00. Więcej informacji o PROMOCJACH na stronie internetowej: https://promocje.legnica.eu/

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię