Malarstwo młodych

0
1142

Galeria Sztuki w Legnicy organizuje Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE od 1991 roku. Jest to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Adresatami tegorocznego konkursu są absolwenci pracowni malarskich wyższych uczelni plastycznych dwóch ostatnich lat.

Jego celem jest zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Dzięki Przeglądowi młodzi artyści mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce.

Laureaci Grand Prix PROMOCJI są nagradzani wystawą indywidualną wraz z katalogiem. Co roku przyznawane są także dodatkowe nagrody i wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, Nagroda Galerii Sztuki – statuetka „Srebrna ostroga”, przyznawana za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej – zaprojektowana przez znanego i cenionego złotnika Jacka Byczewskiego, Wyróżnienie Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy oraz wyróżnienia honorowe i Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT.

30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021 – obrady jury

Za nami pierwszy etap kwalifikacji uczestników do wystawy 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 56 artystów z trzynastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród nadesłanych 173 prac jury wybrało prace 25 artystek i artystów. Ostateczny werdykt poznamy 3 grudnia 2021 podczas uroczystego wernisażu.

Jury tegorocznej edycji OPMM PROMOCJE:

Wojciech Kozłowski – krytyk sztuki, kurator, pedagog. Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, w latach 80. wspólnie z Leszkiem Krutulskim-Krechowiczem prowadził galerię „po” przy zielonogórskim BWA.

Jolanta Glinkowska – absolwentka Kulturoznawstwa oraz Międzynarodowych Studiów Kulturowych na Uniwersytecie Łódzkim. Fundatorka i była prezeska Fundacji Obszar Wspólny. Prowadzi dział Orientuj się! w „Notesie na 6 Tygodni”;

Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki, wydawca, recenzent, pedagog, założyciel i wieloletni redaktor naczelny czasopisma artystycznego „Format”;

Grzegorz Kozera – artysta malarz, Doktor sztuki, malarz, autor kolaży. Asystent w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, prowadzonej przez Profesora Jana Mioduszewskiego;

Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy.

30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021 – wystawa

miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

termin: 19.11.2021 – 23.01.2022

wernisaż: 3.12.2021

wstęp wolny

Lista uczestniczek i uczestników wystawy: Agnieszka Apoznańska, Rafał Bakalarczyk, Aleksandra Brodzińska, Matylda Burszta, Piotr Desperak, Natalia Grabko, Sara Ilia-Rurka, Michał Iwański, Sofia Jackiewicz, Łukasz Jankowicz, Filip Kampka, Justyna Klecka, Adrianna Konopka, Marcin Kozłowski, Aneta Lewandowska, Michał Łapczyński, Jakub Maciejczyk, Tomasz Masionek, Sylwia Rams, Aleksandra Sikora, Teresa Katarzyna Sporn-Mielniczuk, Justyna Talik, Julia Tymańska, Julianna Wińczyk, Weronika Wrzosek, Paulina Żuk.

Pokonkursowa wystawa to wspaniała okazja do przyjrzenia się aktualnym trendom, panującym w malarstwie polskim. Mimo, że konkurs organizowany jest poza największymi centrami kulturalnymi Polski cieszy się – z racji wysokiego poziomu artystycznego i długoletniej tradycji – dużym prestiżem. Przeglądy mają też wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy – poprzez patronaty honorowe. O wyjątkowości OPMM PROMOCJE stanowi fakt, że dla ich uczestników są one wystawą szczególną, bo pierwszą lub jedną z pierwszych. Są dużą zbiorową konfrontacją z rówieśnikami z całego kraju, surową weryfikacją umiejętności i osobowości dokonywaną przez profesjonalnych jurorów, są również szansą na dobry start na rynku sztuki.

Dla wielu z laureatów uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.

Garść statystyk

  • trzydzieści pięć laureatek i laureatów nagrody głównej (6 razy tytuł przyznano ex aequo parze twórców);

  • co najmniej trzykrotnie więcej uhonorowanych pozostałymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym pozaregulaminowymi;

  • udział około 1400 twórców;

  • udział absolwentów i absolwentek wszystkich rodzimych ASP oraz niemal wszystkich polskich uczelni uniwersyteckich;

Dla wielu laureatów konkursu tytuł otrzymany w OPMM PROMOCJE był początkiem spektakularnej kariery, np.

  • Waldemar Kuczma, obecnie kierownik Katedry Malarstwa wrocławskiej ASP, do dziś kontynuuje malarską karierę. Przedmiotem twórczości Kuczmy jest malarstwo. Artysta tworzy abstrakcyjne, wielkoformatowe płótna, w których kolor i materia odgrywają wiodącą rolę.

  • Dominik Lejman – ceniony artysta, wyróżniony m.in. Paszportem Polityki i nagrodą Berlin Kunstpreis. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie).

  • Beata Cedrzyńska – dziś profesor oraz prodziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, autorka i uczestniczka około stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

  • Julia Curyło – Tworzy obrazy oraz instalacje prezentowane w przestrzeni publicznej miast, mimo młodego wieku ma na koncie prezentacje w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, ale też w Stanach Zjednoczonych czy na Mauritiusie.

  • Sebastian Krok – malarz, autor instalacji malarskich. Laureat licznych konkursów oraz grand prix m.in. Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Pięknych i Designu FISAD w Turynie oraz 43. edycji biennale “Bielska Jesień” w 2017 roku.

Udostępnij
Poprzedni artykułRondo Hutników
Następny artykułKuba wrócił do domu

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię