Malarstwo Karoliny Jaklewicz 

0
126

 

W legnickiej Galerii Sztuki czeka na zwiedzających kilkanaście obrazów wrocławskiej malarki Karoliny Jaklewicz. „Ojciec odchodzi“ to intymne pożegnanie autorki z ojcem, które stało się punktem wyjścia do refleksji nad zmianą społeczną. Obrazy Jaklewicz wypełniają surowe, geometryczne formy i chłodne, stonowane barwy, którym artystka nadaje metafizyczny, osobisty i emocjonalny charakter.

Na legnicką ekspozycję Karolina Jaklewicz przygotowała prace traktujące o szeroko pojętym statusie kobiet w społeczeństwie. Na niektórych z dzieł pojawiają się niepokojące, utrzymane w stylistyce graffiti teksty („Wygrać wojnę to wstyd!”), a także cytaty z debiutanckiej książki autorstwa artystki – „Jaśmina Berezy”, która – podobnie jak sama wystawa – porusza problem wolności kobiet, tożsamości kulturowej i relacji rodzinnych. „Ta wystawa powstała specjalnie na legnicki pokaz, a więc zapraszamy na malarską premierę prac, które – poza kilkoma wyjątkami – zostały namalowane w ostatnich tygodniach. To sztuka która przenika się z życiem i reaguje na to co w nim najbardziej uwiera i boli. Autorka zaprasza nas więc w podróż, której motywem przewodnim jest zmiana – życiowa, paradygmatu i wartości, codziennych realiów, a także stylu, bo zobaczymy całkiem nową, nietypową dla niej kolorystykę i techniki” – komentuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.

Artystka wyjaśnia: „Era testosteronu upada. Upada na raty. Ery wymieniają się mozolnie. Wchodzimy w fazę realizmu kobiecego, w erę kobiet, które nie będą siedzieć cicho. Kobiety odzyskują głos. Powoli, pod górę, krew jest gęsta. Bo kobiety myślą nieswoimi myślami, patrzą nieswoimi oczami. Trochę to potrwa. Jeszcze trochę. Mój ojciec mówił, że mam czytać książki do końca. Te dwa odejścia – prywatne i publiczne, intymne i społeczne, dokonane i dokonujące się – złożą się na obraz wystawy.“

Karolina Jaklewicz (dr hab.) to nie tylko malarka, ale także kuratorka, profesorka Politechniki Wrocławskiej i pełnomocniczka rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji – a ostatnio także – pisarka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2007 u prof. Stanisława Kortyki). W latach 2009-2019 była kuratorką programową Galerii Sztuki Socato, inicjatorką i kuratorką Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew”.

Jej ostatnie wystawy „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019) ostrzegały przed faszyzacją życia społecznego a kuratorski projekt „Polska Gościnność” zrealizowany w Muzeum Współczesnym Wrocław (2019) konfrontował mit polskiej otwartości z obecnym nastawieniem wobec Innych.

Ekspozycja „Ojciec odchodzi” jest czynna od wtorku do piątku w godzinach: 14:00 – 18:00, oraz w weekendy w godzinach: 12:00 do 18:00. Będzie ją można zwiedzać do 18 kwietnia.

Z kolei w Galerii Ring do końca marca dostępna jest wystawa „Dialogi – Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki”, jednego z najbardziej uznanych polskich artystów działających na przełomie XX i XXI wieku. Wstęp na wystawy jest bezpłatny, obowiązują zasady bezpieczeństwa (dezynfekcja, maseczki, dystans).

Mat. G.Szt.

Udostępnij
Poprzedni artykułKarnawał
Następny artykułPolscy Okuliści Kontra Jaskra

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię