Kolejowy październik w Muzeum Miedzi

0
637

W 1844 r. legniczanie uroczyście świętowali uruchomienie pierwszego połączenia kolejowego w mieście. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w dziewiętnastowiecznych dziejach Legnicy, mające niebagatelny wpływ na jej dalszy rozwój.

Przypadająca w tym roku 175 rocznica tego wydarzenia stała się dla Muzeum Miedzi okazją do zaprezentowania wystawy czasowej pt. „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”. Na ekspozycji można zobaczyć eksponaty z wielu placówek muzealnych, instytucji kultury oraz osób prywatnych, ilustrujące kolej w okresie przedwojennym, jak również dzieje legnickiej PKP po 1945 r. Dodatkowym smaczkiem wizualnym, jest nieznana dotychczas ikonografia legnickiego dworca z 1945 r., pozyskana ze zbiorów rosyjskich.

Wystawę można oglądać do 30 marca 2020 r. w gmachu przy ul. św. Jana.

Kolejnym przedsięwzięciem upamiętniającym ten fragment dziejów miasta jest piąta odsłona serii wydawniczej „Legnica na dawnych kartach pocztowych”, poświęcona legnickiej kolei. Kolekcja kart pocztowych o tej tematyce jest poprzedzona kilkudziesięciostronicowym wprowadzeniem dotyczącym historii komunikacji kolejowej na ziemi legnickiej.

Marek Żak

Fot. (arch. Muzeum Miedzi)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię