GWALBERT WRACA DO LEGNICY

0
1511

W piątek, 4 sierpnia, Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Po tradycyjnym wernisażu wystawy malarstwa, rysunków i obiektów wrocławskiego artysty Witolda Liszkowskiego wszyscy goście zaproszeni są na dziedziniec Zamku Piastowskiego, gdzie będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia multimedialnej projekcji pt.: Sztuka zjawiskowa.

Na murach Zamku zobaczymy projekcję obrazów przetworzonych przez niesamowite efekty świetlne, których siłę oddziaływania potęgować będzie jeszcze towarzysząca projekcji muzyka Ryszarda Gwalberta Miśka – rodowitego legniczanina.

R. G. Misiek to uznany, choć dziś już nieco zapomniany twórca urodzony w Legnicy 23.03.1947, który całą późniejszą karierę w ojczyźnie związał z Wrocławiem, gdzie zresztą zmarł w sierpniu 2010r. Był przede wszystkim muzykiem jazzowym i saksofonistą. W latach 1975-1987 tworzył i pełnił funkcję kierownika Polskiego Teatru Instrumentalnego; ponadto uważany jest za twórcę opery instrumentalnej. Był laureatem wszystkich nagród festiwalowych Jazz nad Odrą w latach 70. oraz jazzowego stypendium im. Krzysztofa Komedy (1974). W latach 1990-1993 wykładał w klasie teatru instrumentalnego na McGill University w Montrealu. Komponował, inscenizował pokazy multiwizyjne (1997); był liderem grup „R.G. Misiek Quartet” (1996) i „Misiek Rap Machine” (1996).

Witold Liszkowski natomiast to twórca od samego początku związany z Wrocławiem. Urodzony w 1954r. we Wrocławiu właśnie artysta jest absolwentem (1979) Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej ASP. Jest autorem ponad osiemdziesięciu indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych, uczestniczył w wielu seminariach i festiwalach artystycznych, zrealizował liczne akcje uliczne i happeningi. Prezentuje nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej, a aktywność artystyczną łączy z refleksją teoretyczną i estetyczną. W latach 1997 – 2006 prowadził autorskie wykłady w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, od 2006 do 2009 w ASP Wrocław. Od 2004 członek Zarządu Okręgu ZPAP we Wrocławiu. Od 2013 wiceprezes Fundacji OK, ART, pracuje w Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej i Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W świetle biografii tych dwóch artystów trudno pomyśleć o bardziej odpowiednim miejscu do zaprezentowania ich twórczości niż legnicki Zamek Piastowski. Tradycyjny wernisaż w Galerii RING (Rynek 12) o godz. 20:00, natomiast multimedialna projekcja – o godz. 21:00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Na wystawie w RINGu będzie można obejrzeć prace W. Liszkowskiego z lat 70-tych i 80-tych XX wieku oraz jego najnowsze cykle malarsko – instalacyjne. Natomiast w trakcie zewnętrznej projekcji Sztuka zjawiskowa na zamkowych murach wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt wielkoformatowych obrazów do muzyki R. G. Miśka.

WITOLD LISZKOWSKI: MULTISTRUKTURY – SZTUKA OSOBISTA

WERNISAŻ: 4 VIII 2017, GODZ. 20:00, GALERIA RING (RYNEK 12)

PROJEKCJA MULTIMEDIALNA: DZIEDZINIEC ZAMKU PIASTOWSKIEGO, GODZ. 21:00

EKSPOZYCJA CZYNNA: 4 VIII – 27 VIII 2017, GALERIA RING

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię