Bardzo Młoda Kultura 

0
525

Tylko do końca czerwca trwa nabór wniosków dla inicjatyw kulturalnych w ramach nowej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Chcesz działać lokalnie na rzecz kultury, ale brakuje Ci źródeł finansowania? Na realizację własnego projektu możesz otrzymać grant w wysokości 10.000 zł! Jak ubiegać się o wsparcie? To bardzo proste – wystarczy, że złożysz wniosek przez Internet. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie firlej.wroc.pl, a wyniki ogłoszone zostaną najpóźniej 20 lipca.

Bardzo Młoda Kultura to program wspierający lokalne, oddolne inicjatywy, skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej oraz kadry oświatowej, rodziców i opiekunów. Liczy się oryginalność pomysłów oraz wysoki potencjał kulturotwórczy i edukacyjny. O środki ubiegać mogą się trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzić powinien przynajmniej jeden przedstawiciel sektora kultury i sektora edukacji. Projekt skierowany jest również do przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

W ubiegłym roku program Bardzo Młoda Kultura zaowocował szeregiem bardzo ciekawych inicjatyw. W 2019 roku Galeria Sztuki we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym zrealizowała projekt „Ale Murale!“, którego finałem było zaprojektowanie i wykonanie muralu, który młodzież – pod pieczą i kierunkiem artysty Łukasza Gierlaka – stworzyła w swojej szkole. We Wrocławiu sfinansowano projekt Ewy Małkiewicz „TworzyMY bajkę”, w ramach którego lokalni twórcy stworzyli bajkę „Wrocław Kolorowy” przybliżającą najmłodszym idee takie jak poszanowanie różnorodności i wrażliwość na piękno. Z kolei w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury zorganizowany został cykl warsztatów pt. „Sztuka Natury – zespolenie” odnoszących się do więzi człowieka z naturą. Twórcze pobudzenie uczestników zapewniły warsztaty fotograficzne, tworzenia lasów w słoiku i obrazów z mchu, a także drzewolecznictwa.

Granty trafiły też do szeregu innych inicjatyw, podczas których dzieci i młodzież miały okazję poznać tajniki tworzenia kostiumów teatralnych i teatru w pudełkach (projekt „Po trzecim dzwonku”, Wrocławski Teatr Lalek), uczestniczyli w warsztatach tworzenia postaci do gier komputerowych i animacji („Kultura Cyfrowa”, Fundacja „Życie z pasją”, ODA Firlej) czy zapoznać się z tajnikami tworzenia muzyki – dźwiękiem, rytmiką, słuchem, instrumentami, śpiewem oraz tańcem, dążąc do stworzenia własnych form muzycznych („Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne…”, Dom Kultury w Bolkowie).

Jak widać, uczestnicy projektu nie zawiedli – różnorodność oraz jakość artystycznych projektów była naprawdę bardzo wysoka! Wierzymy, że w bieżącej edycji będzie podobnie. Jeśli masz pomysł, ideę, chcesz działać – zachęcamy do kontaktu z Galerią Sztuki w Legnicy. Na zachętę dodamy, że oprócz wsparcia finansowego inicjatyw na uczestników programu czekać będą warsztaty i szkolenia.

Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego zadaniem jest projektowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań, które mają zbliżyć sferę edukacji i kultury.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię